Aksesuar

Yumurta Süsleme Sanatı

Yumurta süsleme sanatı, Sümerliler zamanında da yaygın olan ve o zamandan bugüne kadar yapılan bir sanattır. Hristiyan dinini yaşayan insanlar Paskalya gününde ağırlıklı olarak uygulamaları üzerine Paskalya yumurtası olarak anılmaya başlanmıştır. Ama sanatın dini, dili, rengi olmaz, bu yüzden sizlere yumurta süsleme sanatından birkaç tanesini göstermek istedim.

Galaksi Görünümlü Yumurta

Galaksi Yumurtası - 1

Siyah, mor, lacivert ağırlıklı renkleri kullanıldığı ve görünümü galaksiyi andırması için yapılmış yumurta süsleme sanatı.

Galaksi Yumurtası - 2 Galaksi Yumurtası - 3

 

 

 

 

 Siyah Beyaz Desenli Yumurta

Siyah Beyaz Desenli Yumurta - 1

Siyah tahta kalemi ile hayal gücümüz ile doğru orantılı ve tabi ki el becerimizin iyi olması gerektiği bir süsleme. Üzerine istediğiniz desenleri çizebileceğiniz, güzel bir uygulama.

Siyah Beyaz Desenli Yumurta - 2 Siyah Beyaz Desenli Yumurta - 3

Kravat Desenli Yumurta

Kravat Desenli Yumurta - 1

Yumurtalarınızı eski kravatlarınız ile sarmaladıktan sonra sirkeli suda içinde kaynatınız. Soğuduktan sonra bağlamış olduğunuz eski kravatlarınızı açtığınızda güzel görünümlü yumurtalarınız hazır hem de yapımı oldukça kolay bir şekilde.

Kravat Desenli Yumurta - 3

Kravat Desenli Yumurta - 2

İşlemeli Yumurta

İşlemeli Yumurtalar - 1

Yumurta kabuğunu, özel bir makine ile, kabuğunu kırmamaya özen göstererek yapılan bu çalışma oldukça dikkat isteyen türden. Üzerine dantel desenleri işleyerek ve ufak bir aydınlatma ile göz kamaştırıcı bir aksesuar elde edebilirsiniz.

İşlemeli Yumurtalar - 2

Yaprak Desenli Yumurta

Yaprak Desenli Yumurta - 1

Bulduğumuz yaprak ve çiçekleri, yumurtalarımızın üzerine yapıştırıyoruz. Daha sonra çıkmasınlar diye üzerlerini file ile kaplıyoruz. (Kadın çorabı gibi) Kapladıktan sonra sağan kabukları ile birlikte tencerede kaynatıyoruz ve sonuç mükemmel.

Yaprak Desenli Yumurta - 2 Yaprak Desenli Yumurta - 3 Yaprak Desenli Yumurta - 4

Figür İşlemeli Yumurta

Figür İşlemeli Yumurta - 1

3 numaralı uygulama bahsettiğim gibi kalem gibi bir makine yardımıyla, insan veya hayvan figürleri işlenerek yapılan bir uygulama. Onemli olan tek konu yumurta kabuğunu kırmamanız.

Figür İşlemeli Yumurta - 2

Game Of Thrones Ejderha Yumurtası

Ejderha Yumurtası - 1

Dünyada çok fazla seyirci kitlesine erişmiş olan o ünlü dizinin, içinden ejderha çıkan yumurtlası. (Tabi sadece görünüm olarak)

Ejderha Yumurtası - 2

Mozaik Yumurta

Mozaik Yumurta - 1

Bir tane yumurtayı boyuyoruz ve onu kırıyoruz. Kıralan kabukları başka bir yumurtanın üzerine yapıştırarak, bu sanki kırılmış gibi duran aksesuarları elde ediyoruz.

Mozaik Yumurta - 2

Boyada Bekletilen Yumurta

Boyada Bekletilen Yumurta - 1Yumurtanın sığabileceği kadar büyüklükteki bir bardağın içerisine, sulu boyayı döküyoruz. Yumurtayı içine koyup bir süre bekledikten sonra, sonuç üzerinde renk cümbüşü olan yumurtalar.

Boyada Bekletilen Yumurta - 2

Desenli Yumurta

Yumurtamızı gelişi güzel sulu boya yardımıyla boyadıktan sonra, kurşun kalemle, yaprak deseni, değişik süslemeler yaparak, renk renk desen desen yumurtalara sahip oluyoruz.

Desenli Yumurta - 1 Desenli Yumurta - 2

Boncuklu Yumurta

Yumurtamızın üzerine yapıştırıcı sürdükten sonra küçük boncuklarla dolu olan bir kaseye, heryerine boncuk yapışacak şekilde dolaştırıyoruz. Gerçekten çok basit.

Boncuklu Yumurta - 1 Boncuklu Yumurta - 2

Altın Kaplamalı Yumurta

Yumurtamızı istediğimiz bir renge boyadıktan sonra, üzerine yapıştırıcı sürerek  alüminyuma sarıyoruz, burada altın dememizin sebebi alüminyumun sarı renkte olması, siz farklı renklerde de sarabilirsiniz. Yapıştırıcı kuruduktan sonra ufak dokunuşlarla üzerindeki alüminyumunu bölge gölge kazıyoruz.

Altın Kaplamalı Yumurta

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu