Çocuk OdasıEv Dekorasyonu

Çocuk Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

İlk çocuk heyecanın başladığında en çok düşünülen konulardan biride, doğacak çocuklarına sağlıklı bakabilmek ve ona ait olma, bir birey olma hissini ilk andan itibaren verecek olan bir oda hayali kurulur. Bu oda çocuğun cinsiyetine ve ilerleyen yaşlarında da kullanılabilir olmasına bakılarak tasarlanır.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri - 1
İlerleyen zamanda çocukların büyümeleri ile ise kişilikleri ihtiyaçları doğrultusunda bazı değişiklikler yapmak, kendi dünyalarını oluşturmak için ise genç odası niteliğine dönüştürmek isteyebilirler. Çocuklar ne kadar anne babanın gözünde büyümeseler de onlarda büyüyor ve kendi fikirleri bakış açıları gelişiyor. O yüzden onlara ait olan odalarında kendi zevkinize göre dekore etmek yerine onunda isteklerine ve fikirlerine uygun olarak odanın dekore edilmesini sağlayın.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri - 2
Çocuk odası tasarlarken ilk olarak yeni doğan bebeklerin bakımına uygun olarak hareket edilmeli fakat yaşına gelip yavaş yavaş öğrenmeye, oyunlar oynayarak hayal etmeye başladığı bu dönemlerde de ona göre hareket etmesi de düşünülmelidir. Bu açıdan çocuk odasında çocuklarınızın sadece uyuyacağı bir oda olarak düşünmek yerine onun yaratıcılığını arttıracak, kendini geliştirecek bir alan yaratmayı da hesaba katın.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri - 3
Çocuk odalarında ilk önce onun rahat ve kaliteli bir uyku uyuması için ilk yaşına kadar korunaklı olan daha sonra ayrılarak komidin ve tek kişilik bir yatağa dönüşen beşikler oldukça kullanışlı olan tercihlerdir.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri - 5

Çocuğunuzun eşyalarını koyacağınız bir dolap ve oyun oynayabileceği bir alan bulundururken, yaşına uygun oturup resim yapabileceği, boyaları ile renklendireceği bir çalışma masası masası bulundurmanız gelişimi açısından iyi olacaktır. Daha ilerleyen yaşlarda ise bu çalışma masasını biraz daha büyüterek ders çalışma masası ile yer değiştirebilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri - 4
Onun hayal gücünü geliştirmesinde etkili olan resimlerin asıldığı veya yaptığı çalışmaları sergileyebildiği bir panonun duvara monte edilmesi ise çocuğunuzun değerli olduğu hissini verirken onun hayal gücünü de geliştirmeye etki edecektir.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri - 6
Renklerin etkisi düşünülerek odada puflar bulundurmak gelen arkadaşları ile oturup birlikte misafircilik oynayabilmelerine veya oyuncakları ile oynarken dinlenmelerine imkan verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu