Şömine Soba
Şömine Soba

Şömine soba ya da döküm şömine olarak da isimlendirilen bu aksesuarlar, hem evinize şıklık katıyor hem de soba ve şömine sıcaklığını sizlere sunuyor. Klasik şömineden farklı olarak sobayı da andıran ama ateşi seyredebileceğiniz bu aksesuarlar şimdilerde çok revaçta.

Şömine Modelleri - 3

Elektrikli Şömine ve Bacasız Şömine

Genellikle müstakil evlerde bulunan ve kış aylarında yakıp karşısında ısınabileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz veya kitap okuyabileceğiniz klasik şömineler, artık apartman dairelerinde de kullanılması amacıyla farklı modelleri çıkmıştı. Yakmadığınız zamanlarda ise evinizde güzel ve dekoratif duran, önüne birkaç odun parçası yerleştirerek evinize otantik bir hava katabileceğiniz bir dekor ürünüdür.

Şömine Modelleri - 2

Günümüzde birçok türü bulunan şöminelerin, eğer ki evinizde bir baca yoksa ve siz illa ki şömine kullanmak istiyorsanız, elektrikli şömine veya bacasız şömine modelleri bulunmaktadır. Görsel olarak normal bir şömineden ayırt etmek oldukça zordur. İçerisine sanki odun yanıyormuş gibi gözükür.

Elektrikli Şömine
Elektrikli Şömine

Ama siz “elektrikli şömine mi olurmuş ?” diye sorarsanız sizin içinde bir formül bacasız şömine seçeneği düşünülmüş. Bu şöminelerde odunların üzerine dökülen bioethanol yakıtı sayesinde size gerçek ateşi veriyor ve duman yada koku çıkartmıyor. Bir insanın dururken çıkarttığı kadar CO² salıvermektedir.

Bacasız Şömine
Bacasız Şömine

Ev dekorasyonu için şömine tamamen bir keyif ürünüdür, müstakil evlerin çoğunda bulunur ama gelin görün ki kaç kere yaktınız diye sorsanız, bir elin parmaklarını geçmez. İlk başlarda bir heves ile haftada birkaç kere yakacaksınız ama bir süre sonra yakmak için üşeneceksiniz bu sebeple elektrikli ya da bacasız şömine almak hem zahmetsiz hem de daha ucuz. Tabi orijinalinin yerini tutar mı derseniz, orası size kalmış.

Şömine Modelleri - 1

Koçtaş, Ikea, Bauhaus gibi firmalardan hem bacasız şömine hem de elektrikli şömine bulmanız mümkün. Fiyatlarıda uygun olan modelleri mevcuttur.

Şömine Soba ya da Diğer Adıyla Döküm Şömine

Peki siz hem şömine hem de soba isteyen biriyseniz ve hangisini alacağınıza karar veremiyorsanız işte bu ürün tam size göre. Şömine soba, size ateşi ve odunların yanışını izlemeyi hem de bir soba üzerinde kestane pişirmenize veya portakal kabukları koyup kokusunu almanıza olanak sağlıyor.

Şömine Soba (Döküm Soba) Modelleri
Şömine Soba (Döküm Soba) Modelleri

Şömine soba modelleri tıpkı döküm soba gibi ağır ve sağlam dökme demirden yapılmaktadır ve bu sebeple döküm şömine soba olarak adlandırıldığını görebilirsiniz. Biraz geç ısınan ve geç soğuyan bir özelliğe sahiptir. Klasik sobalarda genellikle alüminyumdan yapıldığı için sıcaklığı çok kısa sürede hissedersiniz. Ancak döküm soba modelleri bu şekilde ısıyı kısa sürede hissettirmez. Ama dediğimiz gibi ısınması ne kadar zorsa soğuması da bir o kadar zordur. Bu sebeple de yaktıktan sonra sönse bile bir süre daha ısı verecektir.

Kare ve Dikdörtgen Şömine Soba

Şömine soba modellerinin yakılma şeklide oldukça basittir. Odunları klasik sobalardaki gibi üstten değil klasik şöminelerdeki gibi önden koyarak yakılmaktadır. Odun boyutu genellikle 30 cm sığacak şekilde dizayn edilmiştir ve kısa sürede yakılabilmektedir.

Şömine Soba

Bu sobalar ısınmadan daha çok dekoratif amaçla satın alındığı için, farklı model seçeneklerine sahiptir. Yuvarlak, kare, dikey ya da yatay dikdörtgen, oval gibi farklı seçenekleri ve renkleri bulunur ama soba olacaksa da döküm rengi en güzelidir.

Şömine Soba Fiyatları

Şömine Soba Fiyatları
Şömine Soba Fiyatları

Şömine soba fiyatları, hem döküm sobalara hem de şöminelere göre oldukça fazladır. Güzel ve kaliteli döküm sobalar 7.000 TL’den 25.000 TL’ye kadar fiyat skalası bulunmaktadır. Tabi şekline, kalitesine, kullanım kolaylığına göre fiyatlar değişmektedir.

Ama Bauhaus ya da Tekzen gibi markalarda daha ucuza döküm şömine modelleri bulabilirsiniz. Bu tarz yapı marketlerinde fiyatlar daha uygun olacaktır. Ortalama 4.000 TL civarına şömine soba sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here