Aksesuar

Yapıştırıcı Çeşitleri | Hangi Yüzeye Hangi Marka Tercih Edilmeli ?

Yapıştırıcı çeşitleri yazımızda sizlere hangi yüzeylerde hangi markanın tercih edildiğinden bahsedeceğiz. Ahşap tutkalı, dekupaj tutkalı veya cam yüzeyler için Mod Podge veya Cadence gibi markalar arasında hangisi tercih edilmeli gibi konulara açıklık getireceğiz.

Yeni başlayanlar için yapıştırıcı çeşitleri değerlendirildiğinde; özellikle hobi işleri ile uğraşanların Mod Podge tutkalını daha fazla tercih ettiği ve bu tutkalı favorileri arasına ekledikleri görülmektedir. Yapıştırıcı çeşitleri içerisinde hobi işleri ile yeni uğraşmaya başlayanların ikinci tercihi ise Cadence tutkalı olmaktadır. Kullanım alanı, maliyet ve kalite açısından kıyaslanıp tutkal seçiminin buna göre yapılması gerekmektedir.

Yapıştırıcı Çeşitleri Nelerdir? Candence ve Mod Podge Nedir?

Cadence ile Mod Podge tutkallarının ayrımını yapabilmek için bilinmesi gerekenler şöyledir:

  • Mod Podge tutkallarının dünya çapında bir ünü ve kalitesini kanıtlamışlığı bulunmaktadır.
  • Cadence tutkalları ile Mod Podge tutkalları işlev bakımından kıyaslandığında; benzer kalitede iş çıkartan iki markadır.
  • Her türlü yüzey ve çalışma için uygun ürün çeşitliliğine sahip olan bir marka olan Mod Podge tutkalları, ihtiyaca en uygun olan tutkalın belirlenmesini sağlamaktadır.
  • Cadence tutkallarının ürün çeşitlilikleri göz önünde bulundurulduğunda, Mod Podge tutkallarına göre daha az sayıda tutkal ürünü bulunmaktadır.
  • Türkiye’de tutkal satın alacak olan kişilerin Mod Podge tutkallarını bulması daha zor olmaktadır.
  • Online alışveriş sitelerinden Cadence tutkallarının temin edilebilmesi oldukça kolaydır. Bu sebeple daha hızlı şekilde teslimatı sağlanabilmektedir.
  • Fiyat açısından Mod Podge ve Cadence tutkalları karşılaştırılır ise; mod Podge tutkallarının fiyatları, Cadence tutkallarına göre 3 kat daha fazladır.
  • Eldeki tutkal bittiğinden yenisinin temin edilmesi konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünenler için bu tutkalların 7/24 temin edilmesini sağlayan siteler olduğu için yapılacak olan işin yarım kalması endişesini taşımaları yersizdir.

Ahşap Tutkalı Hangisi Olmalıdır? Fotoğraf Transferi İçin Hangi Tutkal Kullanılmalıdır?

Ahşap Tutkalı Hangisi Olmalıdır?
Ahşap Tutkalı Hangisi Olmalıdır?

Ahşap tutkalı için tercih edilen marka çoğunlukla Mod Podge olmaktadır. Özellikle fotoğraf transferi için tutkal seçiminde, Mod Podge tutkalları çok tercih edilen tutkallardan biridir. Ancak uzun yıllardır insanlar, Mod Podge tutkalının yüzey koruyucu tutkalı ile fotoğraf transferi yaptılar. Bir süre sonra bu tutkal yeterli gelmediği için marka fotoğraf transfer tutkalını üretti. Ancak bir süre sonra Mod Podge tutkalına bir alternatif çıktı. O da Cadence dekupaj tutkalı oldu. Maliyet açısından daha uygun olduğu için kullanım şekli olarak farklı olsa da yapıştırıcı çeşitleri içerisinden Cadence tercih edilmeye başlandı.

Cam ve Porselen Üzerine Kullanılan Tutkal Hangisidir?

Yapıştırıcı çeşitleri arasında sıkça merak edilen bir diğer konu da cam yüzeyler için hangi marka tercih edilmelidir? Bu sorunun cevabını verecek olursak; cam ve porselen objeler için tutkal seçiminde, kuruyunca şeffaflaşan, hızlı şekilde kuruyan ve ekstra sertleşen tutkallar tercih edilmektedir. Cam, porselen, Swarovski, dekoratif taş, boncuk ve bunun gibi objelerin yapıştırılması için Cadence tutkal etkili olmaktadır. Yarım saat içerisinde kurumakta ve tam olarak kuruması da oda sıcaklığı üzerinden düşünüldüğünde 1 haftayı bulmaktadır. Emici olmayan yüzeylerde Cadence tutkal ile bu objelerin yapıştırılabilmesi mümkündür. Deri ve suni deri gibi yüzeylerde de Cadence tutkal ile obje yapıştıracak olanların öncelikle küçük bir parça üzerinde deneme yapması gerekmektedir. Ardından eğer tutuculuğundan memnun kalır iseler; yapıştırılacak olan parçanın tamamına tutkal uygulaması yapabilmektedirler.

Yapıştırıcı Çeşitleri : Dekupaj Tutkalı Hangisi Olmalı ?

Dekupaj Tutkalı Hangisi Olmalı ?
Dekupaj Tutkalı Hangisi Olmalı ?

Kumaş aplike veya dekupaj tutkalı; kumaşın kumaşa yapıştırılabilmesi için kullanılan bir tutkaldır. Genellikle bu yüzeyler için Cadence markası tercih edilmektedir ve bu tutkal ile yapıştırma işlemi yapıldıktan sonra kumaşın tersinin çevrilmesi ve ardından buharsız şekilde ütü yapılması gerekmektedir. Tutkalın tam kurumasının beklenmesi gerekmektedir. Zaman içerisinde tutkalda bir sertleşme olacak ve sonrasında kumaşta da bu sertlik görülecektir. Tam kuruma sağlandıktan sonra eğer kumaş yıkanacak ise; 30 derecede elde yıkanması tavsiye edilmektedir. Yapıştırıcı çeşitleri içerisinde kumaş aplike için kullanılan bir tutkal olduğu için leke bırakmaz bir özelliğe sahiptir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Aksesuar kategorimiz hoşunuza gidebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu