Duvar DekorasyonuEv DekorasyonuMobilya

Şahane ve Ücretsiz Online Oda Planlayıcısı – Planner5D

Az sonra okuyacağınız yazıda işinize çok yarayacak bazı bilgiler bulabilirsiniz. Öyle ki bu bilgiler sizi gereksiz masraflardan, yorucu münakaşalardan ve evde huzursuz geçirilen zamanlardan kurtarabilir.

Senaryo şöyle, ev alıyorsunuz ya da kiralıyorsunuz. Sonra bu evin salonu, yatak odası ya da başka bir odası için eşya almaya sıra geliyor. Bir kere bütçe meselesi sorun. Diyelim ki buldunuz buluşturdunuz bütçeyi genişlettiniz. Gittiniz ve eviniz için çok güzel eşyalar beğendiniz. Eşiniz de size hak verdi. Yani bu eşyaları müşterek karar vererek aldınız. Sonra beklediğiniz gün geldi. Eşyaları aldığınız firmanın kamyonu kapının önünde belirdi. Asansör genişse eşyalar asansörden geldi. Yok değilse, nakliye çalışanlarının off-poff nidaları ile birlikte merdivenden geldi. Diyelim koltuk. Koltuk eve girdi. O da ne? Salonun kapısından bile girmiyor. İşte sizin bittiğiniz an o andır. Düşünsenize, seçtiniz beğendiniz, parasını ödediniz, eve getirttiniz. Koltuk kapıdan girmiyor. Çıldırırsınız.

Sonraki aşamaya gidelim. (Bu aşamaya geçmek için koltuğu ya da kapıyı sökenler var) Eşyalar salona girdi. Ve daha önce tasarladığınız yerlerine yerleşti. Bu kez de bir bakıyorsunuz eşyalar salona yerleşmiş ama size yaşayacak yer kalmamış. Neden? Çünkü devasa mobilya mağazalarında eşyalar sinek kadar duruyordu. Eve gelince küçük, kibar diye beğendiğiniz mobilyalar birden bire battal boy oluverdi.

Sonraki aşamada eşiniz sizi anında satar. “Ben zaten beğenmemiştim.”, “Bu mobilyayı almak için sen ısrar ettin.”, “Bunların bizim eve uymayacağı belliydi.” gibi replikler duyarsınız.

Yukarıda tarif ettiğimiz olayları yaşayanlara geçmiş olsun diyelim. Bir dahaki dekorasyon maceralarında sitemize bekleriz. Şimdi asıl olan bu olayları henüz yaşamayanları kurtarmak. O şanslı kişiler yazımızı okumaya devam edebilirler.

Önce size online oda planlayıcıların bir listesini vermeyi düşündük. Ancak kafa karıştırıcı ve uzun bir liste yerine mevcut problemleri çabucak çözecek tek ve ayrıntılı bir öneriyle gelmeyi daha mantıklı bulduk. Doğru çalışırsanız bu program gerçekten hayat kurtarıyor.

Şimdi elinize bir mezura alın ve evinizin tüm duvarlarının ölçülerini bir kenara not edin. Sonra da buyurun okuyun;

Planner 5D

Piyasadaki en kaliteli oda tasarım programıdır. Odanızı tüm mimari detaylarını göz önünde bulundurarak tasarlayabilirsiniz. Önce duvarları ve pencereleri yerleştirin. Sonra kapıları, kolonları ve kirişleri yerli yerine koyun. Daha sonra da odanızın ölçülerine göre yerleştireceğiniz eşyaların boyutlarına uygun ikonlar kullanın. Ve size ne kadar yer kalacağınız görün. Bu programla sadece iç mekan tasarımları değil dış mekan tasarımları da kolaylıkla yapılabiliyor. Ortaya çıkan üç boyutlu grafiklerin kalitesi ise gerçekten etkileyici.

Programın kendi youtube kanalındaki videolarından bir örnek aşağıda. Ancak videodan sonra vereceğimiz bir iki küçük ipucunu da okumadan geçmeyin.

Ölçü meselesi çok önemli. Duvarlarınızın ölçülerini çok düzgün almalısınız. Türkiye’deki evlerde neredeyse hiç düz duvar yok. Mutlaka bir kolonla bölünüyor hayaller. Bu programda o kolonu da kolayca çizip planlayabilirsiniz. Kolonun bulunduğu duvara tıklayın, ortadaki noktalı kısma tıkladıktan sonra duvar bölünecektir. Beliren noktadan duvarı hareket ettirin ve kolonun diğer kısmı için bu eylemi yineleyin. Biraz uğraşırsanız evinizin duvarlarını tüm ölçülere göre ve detaylı olarak çizebilirsiniz.

Pencereler ve kalorifer petekleri de mühim. Bunları önceden yerleştirin ki unuttuğunuz bir şey kalmasın. Malum önümüz kış. Kalorifer peteklerinin önüne ısının eve yayılmasını engelleyici bir eşya koymak yanlış bir hareket olur.

Bu tip yurt dışı menşeli programlarda oda kapıları dışarıya doğru açılıyor. Ancak sizin kapınız içeriye doğru açılıyor olabilir. Türkiye’deki evlerin büyük kısmında kapılar içeriye doğru açılıyor. Bu ayrıntıyı atlamayın ki, kapının açılmasını engellemeyelim.

Program ücretsiz. Ancak tam güzel güzel evinizi planlarken, bir çok eşyanın kilitli olduğunu görüyorsunuz. Mesela biz iki kapaklı bir kitaplık aradık bulamadık. Tabi yerine koyabileceğiniz başka eşyalar mutlaka oluyor. Ancak tüm eşyalara erişim için 5 dolardan başlayan bir ücret tarifesi var.

Diğer bir olumsuz özellik olarak da eşyaların boyutlarının değiştirilememesi olarak gösterilebilir. Ancak bunu gerçek mobilya üreticilerinin eşyalarını kataloglamalarından dolayı mazur görebiliriz. Sonuçta bu insanlar da ticaret yapıyor ve tüm katalogu satın alıp isteğinize göre bir mobilya seçmenizi sağlamaya çalışıyorlar.

Planner5d’nin üye tasarımcıları tarafından hazırlanmış ve Türkiye’deki evlere uygun olan iki yatak odası, bir amerikan mutfaklı salon ve bir oturma odası planını sizlerle paylaşıyoruz. Şimdiden evinizde güle güle oturun.

Tasarımlarınızı planner5d’nin kendi formatında kaydedip, tekrar girdiğinizde kaydettiğiniz yerden yeniden tasarlamaya başlayabileceğinizi de hatırlatalım.

p5d amerikan mutfak p5d salon p5d yatak odası 2 p5d yatak odası

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu