Modern Tasarıma Sahip Yuvarlak Yemek Masası
Modern Tasarıma Sahip Yuvarlak Yemek Masası

Yuvarlak yemek masası modelleri; evlerin kare veya dikdörtgen şeklinde olmaları sebebi ile daha çok tercih edilen masa modellerinden olmaktadır. Yuvarlak yemek masası modelleri bakıldığında; odaya klasik veya modern bir hava verebilecek modelleri bulunmaktadır.

Yuvarlak masaların köşeleri olmadığı için özellikle çocuklu aileler için avantajlı modellerdir. Çocukların köşelere çarpıp kendilerine zarar verme risklerini azaltan bir modeldir. Yuvarlak masaların oldukça fazla renk ve desen seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca yuvarlak masalara yapılan gizli bölmeler ile masalar çok daha fonksiyonel ve kullanışlı hale de getirilebilmektedir.

Siyah Metal Yuvarlak Yemek Masası

Yuvarlak Yemek Masası Modellerinin Tercih Edilme Sebepleri

Yuvarlak yemek masası modelleri seçilme nedenlerine bakıldığında; oturma odalarına koyulan masaların çok kapasiteli olmaları durumunda, odanın olduğundan daha küçük gözükmesine sebep olması ve yuvarlak yemek masalarında bu problemin yaşanmamasıdır. Yuvarlak olmayan, 10-12 kişilik bir masa ile kıyaslandığında; yuvarlak masalar, odayı daha ferah göstermektedirler. Özellikle 2018 yılından beri, yuvarlak yemek masaları trend olarak yerlerini korumaya devam etmektedirler. Odanın daha şık bir görünüm kazanmasını sağlayan bir masadır.

Yuvarlak Yemek Masası Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Yuvarlak masa malzemeleri aşağıdaki gibidir:

  • Cam
  • Ahşap
  • Metal

Günümüzde ilginç tasarımlar da dahil edildiğinde, pek çok malzemeden yuvarlak masa üretimi yapılmıştır. Ancak en çok yuvarlak masa üretimi yapılan malzemeler; cam, ahşap ve metaldir. Evlerde ağırlıklı olarak ise ahşap yuvarlak yemek masaları görülmektedir.

4 Kişilik Cam Yuvarlak Yemek Masası

Yuvarlak Yemek Masalarının Tercih Edildiği Kullanım Alanları

Yuvarlak masaların kullanım alanlarına bakıldığında; en fazla tercih edildikleri yerler aşağıda verilmiştir:

  • Evlerde yemek masası olarak tercih edilmektedir. Özellikle masanın koyulacağı odanın küçük olması veya diğer eşyaların yoğunluğundan yemek masası için kullanım alanının daha dar olduğu evlerde; yuvarlak masalar kurtarıcı olmaktadır. Mutfak, oturma odası ve salon gibi odalara koyulabilmektedir. Evin çok daha modern bir havaya hakim olabilmesi için tamamlayıcı bir parçadır.
  • İş yerlerinde toplantı odalarında toplantı masaları seçilirken, yuvarlak masalara öncelik verilmektedir. Özellikle beyin fırtınasının yapılacağı, çok kalabalık olmayacak, her gün günün planını bildirmek için mesai başlangıcında yapılan toplantılar için uygun bir masa şeklidir.
  • Bazı kafe ve restoranlarda yuvarlak masa tercih edilmektedir. Kafenin ya da restoranın konseptine, atmosferine göre yuvarlak yemek masası modelleri tercih edilip edilmeyeceği belirlenebilmektedir.

Doğal Ağaçtan Elde Edilen Masa Modelleri

Ağaç yuvarlak masalar; meşe ağacından yakma tekniği ile veya masif-çam ağacından elde edilerek yapılan masalardır. Ağacın doğal yapısına göre masaların desenlerinde farklılıklar olabilmektedir. Ancak ahşap yaşayan malzemeler kullanıldığı için doğru bakıldığı sürece uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. Farklı zevklere ve farklı büyüklükteki evlere uyumlu olabilmesi için farklı boyut seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Bazı yuvarlak masaların eskitme bir tarzı bulunmaktadır ve modernize edilmiş havası ile bütünleştiğinde odaya oldukça farklı bir hava katmaktadır.

6 Kişilik Ahşap Yuvarlak Yemek Masası

Yuvarlak Yemek Masası Modellerine Örnekler

Yuvarlak masa örneklerine bakıldığında; 2020 yılında en trend olan modellerden biri cam yüzeye sahip olan yuvarlak masalardır. Sıra dışı ve modern bir tasarıma sahip olan bu masaların ayakları top şeklindedir. Ahşap sandalyeler ile beraber kullanılmaları durumunda ise; oldukça modern bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Yuvarlak yemek masası modelleri içerisinde ufo ismi verilen modeller de bulunmaktadır. Bu model masalar ise; kombinlendikleri sandalyelere göre odaya farklı bir hava katmakta ve farklı bir tarzın yansıtılmasına yardımcı olmaktadır. Mekan, ışıklandırma ve sandalye türü değiştirilerek ufo tarzı yuvarlak masalar yeni alınmış farklı bir model gibi kullanılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here