Ev Dekorasyonu

Yol Yakınken “Geri Dönüşüm” Önerileri

Hem kendi göz zevkimize hitap eden hem de misafirlerimizi etkileyebileceğimiz bir yaşam alanı. Asıl hedefimizin bu olması gayet doğal. Peki amacımıza ulaşmak için kullandığımız dekorlar yeterince “doğal” mı?

Dünya, yalnızca insanlardan oluşmadığı gibi insanlar da yalnızca gözden ibaret değil. Hem doğaya zarar vermeyecek, kendi sağlığımızı tehdit etmeyecek hem de göze hoş gelen bir dekorasyon elbette ki mümkün.

İşte birkaç başlık altında yapmamız gerekenler:

Mobilyalarınızı satın alırken geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış olmalarına dikkat edebilirsiniz. Öncelikle ahşabı tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ancak ahşabın cinsi ve başka bir malzemeyle karıştırılıp karıştırılmaması da önemli. Unutmayın; sizin için önemsiz gözüken bu küçük tercihlerin doğa için önemi büyük…

Geri Dönüşüm Önerileri - 1

Güneş ışığı olmazsa olmaz… Sağlığınız için önemli olduğu kadar iç mekanı geniş gösteren bir etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmayın gün ışığının. Ayrıca elektrik tasarrufunuz sonucunda hem siz hem doğa kazanacak.

Geri Dönüşüm Önerileri - 2

Boya tercihinizi yaparken zararlı kimyasal katkı içeren boyalara dikkat edin. Geri dönüşüme uygun duvar kağıtları da bir alternatif olabilir.

Geri Dönüşüm Önerileri - 3

Oda parfümlerinden uzak durun. Yayılan koku, ozon tabakası için de ciğerleriniz için de zararlı. Bunun yerine doğal bitkilerden kendi organik karışımınızı hazırlamayı deneyin. Bir hafta sonunuzu ayırırsanız elde edeceğiniz sonuç: daha hesaplı, daha sağlıklı…

Geri Dönüşüm Önerileri - 4

Aslında en büyük sorunlardan biri temizlik malzemeleri… Onlar olmadan hiçbir şey temiz değil gibi geliyor. Ne var ki domates lekesini çıkarırken gömleğinize bıraktıkları kimyasal çok daha tehlikeli… Zeminden pastanın kremasını temizliyorsunuz, kanserojen katkı maddeleri içeren yüzey temizleyicisiyle… Karbonat, sirke -özellikle nadir bulunan beyaz sirke, bu aşamada alternatif olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda ekolojik temizleme malzemeleri üreten ticari işletmeler de mevcut.

Geri Dönüşüm Önerileri - 5

Elektronik cihaz kullanımında birkaç hamleyle çok büyük bir iş başarmış olacaksınız. Beyaz eşyalardan ampüllere kadar tasarruflu ürünleri tercih etmekle başlayın. Yatak odanız başta olmak üzere elektronik cihazların gereksiz çalışmasını da engelleyin. Elektrikli cihazlarınızın fişlerini, onları kullanmadığınız anlarda mutlaka çekin -özellikle yatarken. Gereksiz radyasyon yaymadıkları gibi faturanızın da yüzünüzü güldürmesini sağlayacaklar.

Geri Dönüşüm Önerileri - 6

Ev tekstilinde renkli ürünlerin albenisi yüksek ama içerdikleri zararlı kimyasallar da bir o kadar fazla… Organik ve bambu ürünleri tercih etmek çok yerinde bir hamle olur.

Geri Dönüşüm Önerileri - 7

Gece uyutmayan yaz gecelerine karşı klima tam bir süper kahraman gibi yardımınıza yetişiyor değil mi? Değil! Bakteri fabrikası klimalar yerine odaya havayı eşit dağıtan tavan vantilatörlerini deneyin. Kesinlikle daha sağlıklı bir çözüm.

Geri Dönüşüm Önerileri - 8

Ekolojik izolasyon malzemeleriyle doğaya zarar vermeden faturanızdan tasarruf etmeniz mümkün.

Geri Dönüşüm Önerileri - 9

Bir parça daha ucuz olan halı ve kilimler genellikle sağlık açısından çok zararlı, geri dönüşümlü olmayan sentetik malzemelerden yapılmışlardır. Bunun yerine organik malzemelerden yapılmış olanları ve ahşap zeminleri tercih edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu