Ev Dekorasyonu

Yeni Ev Sahiplerinin Yapmaması Gereken 8 Hata

Ev sahibi olmak çok kimsenin hayalidir. Bu hayale sahip olanların önemli bir kısmı da zar zor olsa bile hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi başarıyorlar. Eviniz tamamen yeni yapılmış da olsa, biraz bakım ve ilgi gerektiriyor da olsa, ufak tefek işler bazen yeni ev sahiplerini kolayca yıldırabilir. Bir takım güvenlik önlemlerini ihmal etmekten tutun da dekoratif konularda acele karar vermeye kadar bir çok önemli noktada size vereceğimiz ipuçları bazı çok yapılan yanlışlardan kurtulmanızı sağlayacak. Bu listedekileri dikkatle incelerseniz yeni evinizde arzu ettiğiniz kaliteyi yakalamanız aslında hiç zor değil. Haydi başlayalım!

Yangın Sensörlerini Kapatmayın

Yangın Alarm kapak

Her yıl ne kadar çok evin irili ufaklı yangınlardan zarar gördüğünü bilseydiniz özellikle yeni konutlardaki yangın sensörlerinin değerini çok daha iyi anlardınız. Yeni yapılan proje toplu konutların çoğunda yangın sensörleri ve yangın söndürücüleri mevcut. Ancak sizin evinizde bunlar yoksa bilmelisiniz ki, kritik yerlere birkaç yangın sensörü ve bir iki yangın söndürücü tüp sizin için çok maliyetli olmaz ama olası büyük zararlara karşı önemli bir önlem olur. Tabii, yangın söndürücüyü aldıktan sonra her yıl basıncını ve doluluk oranlarını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eğer kendinizi bu yangın söndürücülerini kullanmaya hazır hissetmiyorsanız, ki gerçekten çok basittir, itfaiye teşkilatı ile işbirliği halinde yangın söndürme sertifika dersleri de alabileceğiniz organizasyonlar mevcut. Gelelim ihmal edilen önemli noktaya. Yangın sensörünü ve uyarı sistemini evinize kurdurduğunuzda, fotoğrafta görmüş olduğunuz kırmızı plastik koruyucuları çıkarmayı unutmayın. Eğer çıkarmazsanız doğal olarak sensör dumanı algılamayacak ve sizi uyaramayacaktır.

Küçük Şeyleri Görmezden Gelmeyin

sifon

Evde büyük tadilatlar ve önemli sorunlar varken ufak tefek şeyleri bazen görmezden gelebiliyoruz. Ancak ufak sandığımız bazı şeyler aslında o kadar da ufak olmayabiliyor. Örneğin sifon iç takımındaki bir sorundan dolayı belli belirsiz damlatan bir klozet, ay sonunda su faturanızın oldukça belirgin olarak kabarmasına yol açabiliyor. Basit bir contayı değiştirdiğinizde hallolabilecek bir sorun ay sonunda bir bavul dolusu conta alabilecek kadar parayı cüzdanınızdan uçurabilir. Sözün özü, küçük şeyleri tamir etmek de en az diğer sorunları gidermek kadar önemlidir.

Dekorasyon İçin Acele Etmeyin

iç dizayn

Ev aldınız. Hatta bu evi hatırı sayılır bir faiz ödeyecek olduğunuz 10 yıllık kredi ile de almış olabilirsiniz. Ya da paranız cebinizdeydi gidip beğendiğiniz evi aldınız. Her halükarda o evden başka bir yere taşınmanız uzun bir zaman sonra olacak. Önemli bir zamanınızı o evde geçireceksiniz. Ömrünüzün en az onda birini geçireceğiniz bir evin dekorasyonu için acele etmek çok da akıllıca bir iş değil. Hangi mobilyayı alacağınızı ya da duvarınıza nasıl bir kağıt-boya-kaplama uygulayacağınızı seçmek aceleye getirilecek bir iş değildir. İçinize sinen şekilde yaptığınız dekorasyon aidiyet duygunuzu da güçlendirecektir. O yüzden bütçem genişleyince daha iyisini – daha değişiğini yaparım diyenlerden olmayın. (YAPAMADILAR.)

Balkonu – Bahçeyi İlgisiz Bırakmayın

dış mekan

Evi ilk aldığınızda içine odaklanmanız gayet normal. Diğer taraftan bilmelisiniz ki dış mekanlar da en az içerisi kadar ilgiyi hak ediyor. Ayrıca dış mekanlar güneş, toz, rutubet ve yağmur gibi etkenlere de açık olduklarından ayrıcalıklı bir muameleye de ihtiyaç duyarlar. Bu tip mekanları mevsimlere göre dekore ederken uygun malzemeleri kullanmak oldukça önemlidir. Ayrıca balkonunuzun ve bahçenizin ne ölçüde güneş aldığını, hangi cepheden rüzgar ve yağmur alacağını bilerek dekorasyonunu yaparsanız, eşyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Elektrikli Şeylerle Uğraşırken Akımı Kesmeyi Unutmayın

sigorta

Dikkat ölüm tehlikesi! Kıymetli okur, elektriğin şakası yok. Özellikle de bizim gibi 220 V kullanan ülkelerde. Bu yüzden avize değiştirirken, ampul takarken, elektrikli aletleri tamir ederken, prizlerde oluşan sorunları gidermeye çalışırken ilk iş olarak sigorta kutunuzu bulun ve şalterleri indirin. Küçük bir ampul için tüm evin elektriklerini kesmek istemiyorsanız şöyle bir önerimiz olabilir: 3-4-5 kaç adet şalteriniz varsa, hepsinin üzerine hangi odaların elektriklerini kontrol ettiklerini yazan etiketler yerleştirin. Bu durumda salondaki ampulu değiştirirken çalışan çamaşır makinenizi durdurmaz ya da ders çalışan çocuklarınızın çalışmasını bölmezsiniz. Tekrar uyaralım, bana bir şey olmaz diyenler bugün çok iyi durumda değil.

Çamaşır ve Kurutma Makinelerini İhmal Etmeyin

yıkama kurutma

Evlere zarar veren en önemli iki şey yangın ve su basmasıdır. En azından istatistikler böyle. Su basması deyince bu durum sadece görünürdeki musluklardan ve ıslak zeminlere sahip odalardan bilinmemeli. Günümüzde bir çok evde çamaşır makineleri farklı odalarda kullanılıyor ve kurutma makineleri de oldukça yaygınlaştı. Bu cihazların bağlantılarını arada bir kontrol etmekte ve ilk bağlantı esnasında sağlamca yapıldığından emin olmakta fayda var. Ayrıca sıcak ve soğuk suların geçtiği hortumlar çabuk yıpranabiliyor. En azından yılda bir kere çamaşır ve kurutma makinelerinin göz önünde bulunmayan bağlantılarını ve aparatlarını kontrol ederek riski ciddi derecede azaltmanız mümkün.

Kapı ve Pencerelerden Isı Kaybını Engelleyin

enerji tasarrufu

Ev sahibi olmanın en önemli müşküllerinden biri ısınma faturalarıyla mücadele etmektir. Yaz aylarında ise aynı durum soğutma için kullanılan enerji için söz konusudur. Eviniz ister yeni olsun ister eski, enerji tasarrufu yapabileceğiniz, enerji verimliliğini yükseltebileceğiniz noktalar mutlaka olacaktır. Evde nerelerden ısı kaybı oluştuğunu tespit etmek oldukça kolay. Bir mumu yakıp pencerenin çevresinde dolaştırın, mumun alevi nerede titrerse oranın contalarını, süngerlerini ya da macunlarını yenileyip bu testi mumun alevi titreşmeyinceye kadar yineleyin. Kalorifer peteklerinin doğru yerleştiğinden, evde ısıtma veya soğutma kaynağı açıkken kapı-pencere açılmadığından, dış cephenizin izolasyon yaptırıldığından meydana gelecek fayda hem ekonomik olarak sizi hem de çevresel olarak gelecek nesilleri rahatlatacaktır.

Uzmanlığınızın Ötesine Geçmeyin

yanık priz

Evde ufak tefek işleri yardım almadan kendi imkanlarınızla halletmeniz oldukça önemli ve takdire şayandır. Ama bu konuda limitlerinizin farkında olmalısınız. Altından kalkamayacağınız tamiratlara girişmek, durumu ilk halinden daha da kötüye götürebilir. Özellikle elektrik ve tesisat işleri uzmanlık isteyen işlerdir ve bu konularda profesyonel yardım almak bazen en mantıklı olandır. Ayrıca işin uzmanları ihtiyaç duyulan malzemeleri deneme yanılma usuluyle değil, tecrübelerine dayanarak belirlediklerinden maliyet olarak da asıl etkinlik bu şekilde sağlanabilir.

Herkese kendi evinde, ağız tadıyla yaşadığı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu