Vintage Tasarıma Sahip Tığ İşlemeli Dantel Örtü
Vintage Tasarıma Sahip Tığ İşlemeli Dantel Örtü

Yatak odası dantel modelleri, birden farklı tığ işi motifi arasından tercih yapılarak örülen ve spor, modern, klasik, vintage dekorasyon temalı yatak odalarına uyumlu şekilde kullanılan yastık kılıfları ve pikelerden oluşur. Yatak odası dantel tasarımları farklı ip renklerinin kombinasyonu ile hazırlandığında her dekorasyon tipi ile uyumu yakalamak kolaylaşır. Dantel motifleri geometrik desen örnekleri üzerinden, çiçek figürlerinden, iç içe geçen kare ve daire örneklerinden oluşturulabilmektedir. 

Geometrik Desenli Yatak Odası Dantel Modelleri
Geometrik Desenli Yatak Odası Dantel Örtü Modeli

Güllü Yatak Odası Dantel Modelleri

Güllü yatak odası dantel tasarımları, tığ işi ile yapılan birden fazla gül motifi işinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan modellerdir. Gül motifli tığ işe dantel modelleri ile yatak odasında klasik dekorasyon ön plan taşınır. Özellikle beyaz ve aynalı yatak odası dolapları, beyaz ahşap yatak başlıkları, seramik kuplu beyaz komidinler ve açık renk tül perde ile dekorasyonu yapılan klasik yatak odalarında, bej veya beyaz iplik kullanılarak hazırlanmış gül motifli danteller tercih edilir. Güllü beyaz dantel modelleri pike, yorgan ve yastık kılıflarının kenarlarına uygulanarak, dekorasyon güçlendirilir.

Gül Desenli Dantel Örtü
Gül Desenli Dantel Örtü

Şık bir görünüm ortaya çıkaran güllü yatak odası dantel modelleri klasik yatak takımı üzerinde kullanılmaması tercih edildiğinde, beyaz veya renkli perdelerin iç kısımlarında tül rengine uygun iplik ile işlenerek uygulanır. 

Dantel Yatak Takımı Örnekleri

Yatak takımları için dantel örneği hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

  • Modern Dekorasyonda Dantel Yatak Takımı: Modern yatak odası dekorasyonu için geometrik şekillerin tığ ile hazırlanıp, tüm parçaların birleştirildiği pikeler ideal seçeneklerdir. Beyz, gri, buz mavisi, sütlü kahverengi iplik seçenekleri ile tığ işi uygulanarak iç içe geçmiş en az 3 daireden oluşan halkalar, daireler işlenir. İşlenen her bir daire motifi birbirilerine dikilerek, yatak boyutuna uygun hazırlanan dantel pikeler, modern mobilyaları yatak odalarına tam uyum sağlarlar.
  • Vintage Dekorasyonda Dantel Yatak Takımı: Dantel detayların en çok yakıştığı dekorasyon tipi vintage olarak bilinir. Bu kapsamda, kırık beyaz veya eskitme renkler serisinde satılan ipliklerin seçimi ile hazırlanan örümcek örgü adı verilen tığ işi motifi ile hazırlanmış yatak örtüleri, dekoratif küçük pikeler ve yastık kılıfları ile vintage dekorasyon ile uyum yakalanır.
Yatak Odası Dantel İşlemeli Nevresim Takımı
Yatak Odası Dantel İşlemeli Nevresim Takımı

Oval Yatak Odası Dantel Modelleri

Yuvarlak yatak odası dantel modelleri, tığ işi sade bir çiçek motifi ve çevresine bir tur şeklinde uygulanan daire formlu zincir motif ile oluşturulan tasarımlardır. Hem çiçek hem de daire motifinin bir araya geldiği bu dantel örneği parçalarından en az 10 adet hazırlanıp parçalara birbirlerine dikilir. Şerit halini alan tasarım moderni klasik, vintage yatak odalarında yer alan yastık kılıflarının tek bir ucuna dikilerek, yaratıcı ve farklı dekor detayları yansıtılır. Aynı motif ile hazırlanan dikdörtgen şeklinde bir parça ise beyaz pikelerin üzerine dikilerek takım yaratmak mümkündür.

Yatak Odası Oval Dantel Örtü Örneği
Yatak Odası Oval Dantel Örtü Örneği

Spor Dekorasyonlu Yatak Odalarında Dantel Modelleri

Spor dekorlu yatak odası için dantel örnekleri, geometrik motiflerin kullanıldığı tığ işi parçalardan meydana getirilir. Spor yatak başlığı, açık kahverengi, siyah veya kırmızı mobilyaların yer aldığı sportif mobilyalar ve koyu renk fon perdeler ile dekore edilen yatak odalarında beyaz, kırmızı veya siyah iplik ile hazırlanan dantel pikeler kullanılır.

Bu pikelerin hazırlanması için Üçgen motifte ve zincir atma tekniği ile yapılan tığ işi file modeli yatağın ebatına uygun şekilde örülür. Tığ işi file motifler, kırmızı renkte hazırlanıp siyah renkli pikeler üzerine dikilerek, spor mobilyalar için uygun yatak odası dantel modelleri elde edilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here