Tutkal Çeşitleri : Ahşap Dekopaj Örnekleri
Tutkal Çeşitleri : Ahşap Dekopaj Örnekleri

Tutkal çeşitleri kullanım alanlarına göre gibi ahşap, cam, karton gibi maddeleri birbirine veya bir yere yapıştırmak için sürülmektedir. Yapıştırıcı türleri hakkında rehber niteliğindeki yazımızla işlevlerini ve kullanım alanlarını incelebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için tutkal çeşitleri değerlendirildiğinde; özellikle hobi işleri ile uğraşanların Mod Podge tutkalını daha fazla tercih ettiği ve bu tutkalı favorileri arasına ekledikleri görülmektedir. Hobi işleri ile yeni uğraşmaya başlayanların ikinci tercihi ise Cadence tutkalı olmaktadır. Kullanım alanı, maliyet ve kalite açısından kıyaslanıp tutkal seçiminin buna göre yapılması gerekmektedir.

Cadence ve Mod Podge Tutkallarının Karşılaştırması

Tutkal Çeşitleri : Yeni Başlayanlar İçin Tutkal Önerileri

Cadence ile Mod Podge tutkallarının ayrımını yapabilmek için bilinmesi gerekenler şöyledir:

  • Mod Podge tutkallarının dünya çapında bir ünü ve kalitesini kanıtlamışlığı bulunmaktadır.
  • Cadence tutkalları ile Mod Podge tutkalları işlev bakımından kıyaslandığında; benzer kalitede iş çıkartan iki markadır.
  • Her türlü yüzey ve çalışma için uygun ürün çeşitliliğine sahip olan bir marka olan Mod Podge tutkalları, ihtiyaca en uygun olan tutkalın belirlenmesini sağlamaktadır.
  • Cadence tutkallarının ürün çeşitlilikleri göz önünde bulundurulduğunda, Mod Podge tutkallarına göre daha az sayıda tutkal ürünü bulunmaktadır.
  • Türkiye’de tutkal satın alacak olan kişilerin Mod Podge tutkallarını bulması daha zor olmaktadır.
  • Online alışveriş sitelerinden Cadence tutkallarının temin edilebilmesi oldukça kolaydır. Bu sebeple daha hızlı şekilde teslimatı sağlanabilmektedir.
  • Fiyat açısından Mod Podge ve Cadence tutkalları karşılaştırılır ise; mod Podge tutkallarının fiyatları, Cadence tutkallarına göre 3 kat daha fazladır.
  • Eldeki tutkal bittiğinden yenisinin temin edilmesi konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünenler için bu tutkalların 7/24 temin edilmesini sağlayan siteler olduğu için yapılacak olan işin yarım kalması endişesini taşımaları yersizdir.

Tutkal Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Ahşap ve Mdf Üzerine Fotoğraf Transferi İçin Hangi Tutkal Kullanılmalıdır?

Fotoğraf transferi için, özellikle Mod Podge tutkalları ahşap üzerine fotoğraf transferi yapılırken çok tercih edilen tutkallardan biridir. Ancak uzun yıllardır insanlar, Mod Podge tutkalının yüzey koruyucu tutkalı ile fotoğraf transferi yaptılar. Bir süre sonra bu tutkal yeterli gelmediği için marka fotoğraf transfer tutkalını üretti. Ancak bir süre sonra Mod Podge tutkalına bir alternatif çıktı. O da Cadence dekopaj tutkalı oldu. Maliyet açısından daha uygun olduğu için kullanım şekli olarak farklı olsa da tutkal çeşitleri içerisinden Cadence tercih edilmeye başlandı.

Tutkal Çeşitleri : Ahşap Dekopaj Örnekleri

Cam ve Porselen Üzerine Kullanılan Tutkal Hangisidir?

Cam ve porselen objeler için yapıştırıcı seçiminde; kuruyunca şeffaflaşan, hızlı şekilde kuruyan ve ekstra sertleşen tutkallar tercih edilmektedir. Cam, porselen, swarovski, dekoratif taş, boncuk ve bunun gibi objelerin yapıştırılması için Cadence tutkal çeşitleri etkili olmaktadır. Yarım saat içerisinde kurumakta ve tam olarak kuruması da oda sıcaklığı üzerinden düşünüldüğünde 1 haftayı bulmaktadır. Emici olmayan yüzeylerde Cadence ile bu objelerin yapıştırılabilmesi mümkündür. Deri ve suni deri gibi yüzeylerde de Cadence ile obje yapıştıracak olanların öncelikle küçük bir parça üzerinde deneme yapması gerekmektedir. Ardından eğer tutuculuğundan memnun kalır iseler; yapıştırılacak olan parçanın tamamına uygulama yapabilmektedirler.

Tutkal Çeşitleri : Mod Podge Tutkal Cam Tasarımı
Tutkal Çeşitleri : Cadence Tutkal Tasarımı

Patchwork İşleri İçin Kullanılacak Tutkal Nedir?

Kumaş aplike tutkalı; kumaşın kumaşa yapıştırılabilmesi için kullanılan bir tutkaldır. Cadence kumaş aplike tutkalı bulunmaktadır ve bu ürün ile yapıştırma işlemi yapıldıktan sonra kumaşın tersinin çevrilmesi ve ardından buharsız şekilde ütü yapılması gerekmektedir. Tutkalın tam kurumasının beklenmesi gerekmektedir. Zaman içerisinde tutkalda bir sertleşme olacak ve sonrasında kumaşta da bu sertlik görülecektir. Tam kuruma sağlandıktan sonra eğer kumaş yıkanacak ise; 30 derecede elde yıkanması tavsiye edilmektedir. Tutkal çeşitleri içerisinde kumaş aplike için kullanıldığı için leke bırakmaz bir özelliğe sahiptir.

Yazımızı incelediğinize göre sizde kendi zevkinize uygun küçük dokunuşlarla ile evinizdeki aksesuar veya mobilyaları güzelleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here