Mutfak

Şık ve Güzel Sofra Hazırlama Önerileri

Sofra Dizaynı - 4

Evinizde vereceğiniz bir yemek daveti için hazırlayacağınız sofranın düzeni en az yemeklerin lezzeti kadar önemlidir. Şık bir masada güzel bir yemek yemek hem sizi, hem ailenizi, arkadaş ya da misafirlerinizi de memnun edecektir. Onlara ne kadar güzel bir sofra hazırlayabileceğinizi göstermek için yapabileceğiniz sofra hazırlama önerileri ve fikirlerini sizlere sunuyoruz.

Sofra Dizaynı - 5Evinizde mutlaka yemek masanızda kullanabileceğiniz masa örtüsü, farklı desen ve şekillerde peçeteler, vazo içerisinde çiçekler ve diğer aksesuarlar bulunur. Sofranızı dekore ederken kullanabileceğiniz bu aksesuarları sofraya uyumlu bir şekilde düzenlemek gerekiyor. Baştan sona bir sofrayı hazırlarken neler yapılmalı ve sofra nasıl hazırlanmalı buna değinelim.

Güzel Bir Sofra Nasıl Hazırlanır ?

Öncelikle masanın boyutlarına ve misafirlerinizin yani masada yemek yiyecek kişilerin sayısına göre masanın duruşu ve sandalyelerin konumunu ayarlayın. Masa örtüsü olarak beyaz, açık sarı, açık pembe ve diğer açık renklerde örtü seçebilirsiniz. Masa örtüsünün yemek takımlarına uyumu dantel işlemeleri olursa çok daha şık bir görüntü olacaktır. Şimdi sıra masanın orta kısımlarını ayarlamaya geldi. Orta kısımlara, özellikle kimsenin ulaşamadığı kısımlara göze hitap edecek güzel çiçekleri barındıran bir vazo, akşam yemeğinin olmazsa olmazlarından şık bir mum veya varsa farklı bir aksesuar ve süslemeleri kullanabilirsiniz.

Sofra Dizaynı - 3

Artık yemek tabakları ve çatal, kaşık, bıçak gibi önemli aksesuarları yerleştirebilirsiniz. Bunu yerleştirirken masaya koyacağınız peçeteyi  düşünmelisiniz. Sofraya sade beyaz peçeteler koymak yerine farklı desenleri olan renkli ve masayı süsleyebilecek şirin peçeteler koyarsanız sofranıza renk getirecektir. Tabakları yerleştirirken şekil birliğine yani her birinin düzgün olarak birbirine hizalı şekilde yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

Sofra Dizaynı - 1

 

Sofra Dizaynı - 5

Masaya koyduğunuz çiçek ya da mumların kenarlarına kurdeleler koyabilirsiniz. Kurdeleleri dilerseniz farklı şekiller vererek daha şık bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Misafirlerinizin yemeklerini yerken hem rahat etmesi hem de daha güzel bir ortam yaratmak için ışıklandırmayı sofraya göre ayarlamalısınız. Akşam yemeklerinde loş ışıklar kullanmak ve ışıklandırmanın derecesini masanın ortasında bulunan mumların yandığını hissedecek seviyede tutmak önemlidir.

Sofra Dizaynı - 2

Yemekte yenilecek olan salata, meyve, kavun, karpuz gibi yiyecekleri orta kısımda bulundurabilirsiniz. Bunları farklı şekiller ve süslemelerle sunmanız sofranıza ekstra şıklık katacaktır. Sos kullandırmanız durumunda soslar porselen tabaklarda yine orta kısımlarda sunabilirsiniz. Masanızda ekstra yer kullanmak yerine su, ayran, kola vb. içecekleri masanıza yakın bir konumda ufak bir masa açarak bunları bu kısımda tutun. Tuz, biber, ketçap gibi sık lazım olabilecek şeyleri masada birden fazla şekilde bulundurmaya çalışın. Yemekten sonra sofradan kalkmak yerine bir süre sohbet edilecekse, kahve ve çay içmek için sofranızda tabaklarda ayrı ufak bölümler kalması için düzenlemeyi buna göre yapın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu