AksesuarAydınlatmaOturma Odası

Salonda Nasıl Bir Aydınlatma Tercih Edilmeli?

Salon evimizin en aydınlık bölümü olmalı gibi yanlış düşünceler ile zaman zaman karşılaşıyoruz.

Oysaki salon ne çok aydınlık ne de loş olmalı. Duruma göre aydınlık değişebilmeli. Salonda farklı aydınlatma tiplerini bir arada kullanmalı hatta boyamızda yapacağımız küçük hileler ile aydınlatmayı desteklemeliyiz.

Salon Aydınlatması - 1

Salonda avize kullanıyorsak çok fazla ışık vermesini engellemeliyiz. Çünkü hem gözümüzü hem cebimizi yoracaktır. Avizemiz loş olmayacak kadar aydınlık vermeli. Kalan ışık desteğini eğer ihtiyaç duyarsak yan aplikler, asma tavana gömülen spotlar ayaklı lambaderlerden elde etmeliyiz.

Salon Aydınlatması - 3

Eğer televizyon izliyorsak avize yerine yan aplikleri kullanabiliriz. Kitap okuyacaksak ayaklı lambader iyi bir ışık kaynağı olacaktır. Sohbet ortamı içinse tavana gömülü spot veya led ışıklandırma güzel bir ambiyans yaratacaktır.

Salon Aydınlatması - 4

Boyalarımızda TV ve TV ünitesinin olduğu alanı daha koyu renkler ile boyamalı ya da farklı bir kaplama yapmalı ekstra gelecek ışık emilip TV den gelen ışık net seçilebilmeli. Bazen ne kadar aydınlatırsanız aydınlatın bazı köşeler loş kalacaktır. Bu alanları iyi tespit edip boya yaparken bu bölgelere daha açık tonlar uygularsak diğer alanlar ile yakın bir aydınlanma sağlayabiliriz.

Salon Aydınlatması - 5

Mum ampul denilen bazı ampul çeşitleri salonlarda çok şık durmasına rağmen hem aydınlatmada hem de elektrik tüketiminde sorun yaratabilir. Bunları yerine yeni nesil uzun ömürlü ampuller kullanılmalı.

Salon Aydınlatması - 2

Eğer ararsanız bulmak biraz sıkıntılı ama var. Mum formunda uzun ömürlü ampuller de var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu