Salonda Bitki Yetiştirme Önerileri

Salonumuzun büyüklüğüne göre içerisinde bakabileceğimiz bitkiler de çeşitlik kazanır. Mesela küçük bir salonumuz varsa bu salonda devetabanı veya buna benzer çok geniş yapraklı ve uzun bitkiler bakmak salonunuzu küçük gösterecektir. Küçük salonlar için orkide önerebiliriz. Birkaç renk orkide ile salonunuza değişik bir hava kazandırabilirsiniz. Çiçek yerine yeşil yapraklı bir bitki istiyorsanız küçük salonlar içim Benjamin bitkisinin fazla büyümeyen formu önerilebilir. Ayrıca küçük salonunuzda değişik bir hava estirecek bonsai tipi yeşillikler de kullanabiliriz.

Orkide
Orkide

Salonumuz büyükse alternatifimiz de çok olur. Büyük yapraklı bitkiler ile minicik bir orman havası yaratabileceğimiz gibi belirleyeceğimiz köşede çiçekli bitkilerimiz ile sera havası yaratabiliriz. Ayrıca büyük salonlar da mekânı doldurabilmek için de iyi bir alternatiftir bitkiler. Gereksiz eşyaların yerine bitkiler ile salonumuzu doldurabiliriz. Bitkiler için ayıracağımız bir alana sarmaşık tarzı bitkilerle de örneğin kuşkonmaz la değişik bir hava yaratabiliriz.

Bonsai
Bonsai

Dikkat etmemiz gereken en önemli husus da aslında dış mekân ya da balkon tipi bitkileri asla salonda bulundurmamak olmalı. Çünkü bu bitkiler salonumuzun daha basit bir yermiş gibi görünmesini sağlayacaktır. Yani salonda Begonya bakmayın.

Benjamin Çiçeği

Çok büyük salonlarda tek bir yeşillik sırıtacaktır, bu yüzden birkaç yeşil bitkiyi salonumuza yerleştirelim, yerleşim yerleri önemli yeşillikleri ışık alabilecekleri ama bize alan kaybettirmeyecekleri bir konumda olmalı. Mümkünse ölü alanlarımızı bitkilerin güzelliği ile şenlendirip değerlendirelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here