Pratik Mobilya Boyama : Yaratıcı Mobilya Boyama Fikirleri
Pratik Mobilya Boyama : Yaratıcı Mobilya Boyama Fikirleri

Pratik lake boyama yöntemi mobilya üzerinde su bazlı ahşap veya anti aging boyayı bir kaba ekleme ardından, orta ölçekli ahşap boya fırçası ile yüzeye doğrudan uygulama yapmaktır. Rehber mobilyalarda pratik lake boyama yöntemi sırasında beyaz ve gri renkler tercihleri ile trend mobilyalara sahip olunur. 

Pratik Lake Boyama Yöntemi

Zımparasız Mobilya Nasıl Boyanır?

Zımparasız mobilya boyamak için üzerinde ‘’anti aging ahşap boya’’ ifadesi yer alan boya çeşitlerinin kullanılması ve orta büyüklükte bir ahşap boya fırçası ile mobilyanın tüm yüzeyine iki kat boya uygulanması gerekir. Anti aging boya tipleri ahşap yüzeyli tüm tip mobilyaları zımparalama işlemi yapmadan boyayabilmeye imkan sağlar.

Pratik Mobilya Boyama : Zımparasız Mobilya Boyama
Pratik Mobilya Boyama : Zımparasız Mobilya Boyama

Bu boya tipi ile eskitme, ceviz, lake, mdf, lamine mobilyaların tümünü ve modern, klasik, spor mobilya tasarımlarını boyamak mümkündür. İşlem için tercih edilen renkteki anti aging boya seramik veya ahşap, plastik rengini boyaya vermeyecek bir kap içerinse aktarılır. Boya orta büyüklükteki ahşap boyama veya ağlı boya fırçası ile alınıp, kap kenarından fazlalılığı süzülerek mobilya yüzeyine tek yönde uygulanır. Tek yönde fırça hareketleri ile boyama, zemin üzerinde dalgalanma izlerinin oluşumunu önler. İşlem ardından mobilya kurumaya bırakılır.

Modern dekorasyona uyumlu mobilya boyama işlemi için beyaz, krem, koyu ve açık gri, siyah anti aging ahşap boyası, klasik dekorasyon için ceviz, açık kahve, gül, krem, sarıçam rengi anti aging ahşap boyaları tercih edilir.

Çizilen Lake Mobilya Nasıl Boyanır?

Çizilmiş lake mobilyayı boyamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Çizilen Lake mobilyaları, pratik lake boyama yöntemi ile boyarken üç aşamalı işlem uygulanmalıdır. 
 • İlk adımda zımparalama, ikinci adımla boyama üçüne adımda ise perdah etme işlemleri izlenir.
 • Yüzeyleri çizilen, dökülen, pullanan ve çatlaklanan lake mobilyanın tümü ahşap 220 numara lake zımparası ile zımparalanır. Bu zımparalar nalburlarda bulunur.
 • İşlem ardından mobilya yüzeyi kuru bir bez ile silinip tüm tozlar giderilir.
 • Tercih edilen su bazlı ahşap yüzey boyası ve orta numaralı ahşap fırçası ile boyama işlemi yapılır. İleri ve geri fırça darbeleri ile boyam yapılarak lake işlem için dalgalanma ve kabarcıklanma önlenir.
 • İşlem ardından mobilya kurumaya bırakılır 3 ila 4 günlük dönem ardından, asıl işlem olan pardahlamaya geçilir.
 • Bu işlem için parlak ve saydam olan lake yüzey cilası, orta numaralı bir yağlı boya fırçası ile tüm mobilya üzerine uygulanıp, mobilya kurumaya alınır.
Pratik Mobilya Boyama : Lake Mobilya Nasıl Boyanır?
Pratik Mobilya Boyama : Lake Mobilya Nasıl Boyanır?

İşlem ile modern, klasik, spor, country, vintage, bohem stilde dekorasyona uygun koltuk takımlarının ahşap lake kolları, lake ayna çerçeveleri, dolaplar, masalar, mutfak dolapları, sandalyeler, yatak başlıkları ve komidinlerin tümü bu işlem adımları ile parlak ve şık hale getirilir.

Modern stili yansıtmak içim mutfak dolaplarında ve diğer mobilyalarda açık gir, saman rengi masif veya beyaz su bazlı ahşap boya ve saydam fakat mat lake cilası, klasik stil için koyu veya açık ceviz, oak renk serisi su bazlı ahşap boya ve parlak lake cila tercih edilir.

Laminant Mobilyalarda Boyama Nasıl Yapılır?

Laminant mobilya boyamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Laminat çok sert bir yüzeye sahip olduğundan bu boyama işleminde üzerinde ‘’epoksi’’ ifadesi yer alan boya senekleri tercih edilir.
 • Modern bir mobilya yaratmak için boyama krem rengi veya eskitme kahverengi, buz mavisi epoksi boya, klasik mobilyalar tasarlamak için ceviz, krem, siyah, kırmızı, çam, gül ağacı renkli epoksi boyalar, spor stil için lacivert, kırmızı, sarı gibi canlı renklerde epoksi boyalar tercih edilir.
 • Edinilen boya uygun bir kaba alınır.
 • Orta numaralı ve yumuşak kıllı yağlı boya fırçası ile boyadan bir miktar alınıp, fazlalık kova kenarından sıyrılarak, sağ ve sol bilek hareketleri ile boya uygulanır.
 • Tüm mobilyanın boyanması ardından 3 ila 5 gün arasında kuruma işlemi için beklenir. 
Pratik Mobilya Boyama : Laminat Mobilya Nasıl Boyanır?
Pratik Mobilya Boyama : Laminat Mobilya Nasıl Boyanır?

Laminat Mobilyaya Cila Neden Yapılır?

Laminant mobilyaya cila yapma sebebi, boyanın kullanım ömrünü yükseltmektir.Boya işlemi ardından kuruma gözlemlendiğinde epokis boyanın zaman içinde dökülme yapmasını önlemek için bir kat mat veya eskitme ahşap cilası mobilya üzerine boyam tekniğinde izlenen aynı aşamalar ile uygulanır. Bu cilama aşaması tercihe bağlı olarak, pratik lake boyama yöntemi ardından, mobilyaya canlılık ve parlaklık kazandırmak için de tercih edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here