Nişan bohçası süsleme işlemi eskiden sadece söz konusu olan bohçanın bir kenarına kurdele bağlanmasıyla yapılardı. Şimdilerde ise süsleme biçimlerine dair oldukça alternatif seçenek ve modeller kullanılmaya başlandı. Nişan bohçasının artık daha uğraş gerektiren bir durum olması birtakım kimseler için daha eğlenceli bir aktivite iken bir kesim tarafından ise bu bir nevi meslek halini aldı.

Çünkü nişan bohçasını hazırlamak bile yeterince zahmetli bir işlemken bir de nişan bohçası süsleme de bu işleme dahil olunca artık bohça hazırlamak geçmişe nazaran daha bir zorlu sayılabilir. Birtakım firmalar ise bu durumun farkına vardı ve işlemler konusunda hizmet vermeye başladı. Yani bohça hazırlayan kişiler de bu tarz firmalarla irtibata geçerek süsleme için yardım almaya başladı. Bir bakıma bohçanın önemi ele alındığında nişan bohçası hazırlama ve süsleme işlemlerinin de neden bu denli detaylı ve özenli yürütüldüğünü anlamak mümkündür. Zira nişan bohçası içeriğinde ne olduğu yıllar sonra bile anımsanacaktır. Dolayısıyla nişan bohçasının yıllar sonra bile hoş bir tasarım olarak anılmasını istemek aksi bir durum değildir. 

Nişan Bohçası Süsleme Örnekleri
Nişan Bohçası Süsleme Tasarımları

Nişan Bohçası Süsleme Malzemeleri

Nişan bohçaları hazırlanırken kullanılan süs malzemeleri genellikle kaliteli tüller ve kaliteli kurdeleler olmaktadır. Bu türlerin ve kurdelelerin nişan bohçasını daha estetik ve daha güzel göstermesi için tüllerde ve kurdelelerde birtakım detay ihtiyacı bulunur. Bu detaylar nişan bohçasını ve nişan bohçasında ki süsleri daha hoş gösterir. Bütün bunlar dışında herhangi bir şekilde süsleme malzemelerine başvurmadan hazır olarak tasarlanmış bir takım nişan bohçası modelleri de kullanılabilmektedir. Buna örnek olarak smokin tasarımla sahip olan kutular çeşitli yerlerde satışa sunulmaktadır. Bu kutuların boyutları ise küçük bir paketten bir valiz boyutuna kadar değişiklik gösterir. Fakat bu tarz bir kutu alındıktan sonra nişan bohçası süsleme işlemini es geçmemek bu durumu daha hoş bir havaya sokabilir. Dolayısıyla seçeceğiniz nişan bohçası paketinin ardından tekrar üzerinde kendinizce bir tasarım işlemi yapabilirsiniz. 

Nişan Bohçası Süsleme Modelleri

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Nişan bohçasının hazırlanmasında öncelikle olarak damat kişisinin gereksinim duyacağı temel şeyler bulunur. Bundan önceki yıllarda nişan bohçalarında genellikle epey kaliteli bir iç çamaşır takımı, bir çift damat terliği, damat için kaliteli bir gecelik ve ev terliği gibi şeyler bulunurdu. Şimdilerde hazırlanan nişan bohçaları ise eski zamana göre biraz farklılık göstermektedir. Yani nişan bohçaları artık daha özgün olarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla kişiler kendi tercihlerine göre nişan bohçasına istediklerini koymaktadır. Bu sebeple nişan bohçası içeriğinde ne olduğuna dair net bir şey söylemek şimdiki zaman için mümkün değildir. Fakat bir iç çamaşırı ve gecelik gibi eşyaların bulunması önemli olabilir. Nişan bohçasının nereye gönderildi ise kültürden kültüre göre değişiklik gösterir. Çoğu zaman çoğu kültürde nişan bohçaları damadın annesine gönderilirdi. Fakat az önce de söylendiği gibi bu da kültürlere göre değişiklik gösteren bir durumdur. 

Sandıklı Nişan Bohçası Süsleme
Nişan Bohçası Süsleme : Gelin ve Damat Bohçası

Damat Bavulu Nedir?

Damat bavulu her zaman için geçerli bir durum değildir. Genellikle nişan bohçası yeterli olmaktadır. Fakat bazı durumlarda hediyelerin nişan bohçasına sığmadığı gözlenebilir. Söz konusu olan bu hediyeler nişan bohçasına sığmadığında bu hususta damat bavulu devreye girer. Yani herhangi bir valiz damat bavulu olarak kullanılabilir fakat nişan bohçası satan çoğu yerde damat bavulu da satılmaktadır. Damat bavulu süsleme işlemi de tıpkı nişan bohçası süsleme işlemi gibi sürdürülebilir.

Nişan Bohçası Süsleme : Damat Bohçası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here