Eski Bavulları Kullanma

Küçük yatak odası dekorasyonu yaparken çok fazla yaşam alanı oluşturmaya bakılmadığını fark ettik. Ancak bu durum bir süre sonra çekilmez bir hal alabiliyor ve neredeyse adım atacak yer kalmayabiliyor.

Yatak odası, çok zaman geçirdiğimiz bir oda olmamasından dolayı genellikle ne kadar boş yer olduğu bizi pek ilgilendirmez. Günde ortalama 8 saat uyuyan bir insan, yatak odasında en fazla 9 saat zaman geçirir. Zaten bunun 8 saati uyku kalan 1 saatse giyinmek içindir.

Bu yüzden yatak odası dekorasyonu yaparken evde kullanmadığımız ne kadar eşya varsa yatak odasına koyarız. Çünkü bu odanın sıkışık olması o kadar da önemli değildir. Ancak zamanla diğer odalarda sıkışmaya başlar ve bu sefer yatak odanızda da yer olmaz. Bu yüzden en başta, düzenli ve tertipli olursanız eviniz daha kullanılabilir olur.

Duvara Raf Takma

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin Fikirler

Küçük yatak odası dekorasyonu için size bazı ipuçları yazmak istiyoruz. Öncelikle amacımız yatak odanızın düzenli ve tertipli durması yönündedir.

 • İlk olarak, bazalı bir yatak almanız sizin avantajınızadır. Mevsimlik eşyalarınızı ya da çok gerek duymadığınız eşyaları buraya koyarak ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kolye, bileklik gibi ürünleriniz için yapılmış, önü ayna olan ve açılınca içerisinde aksesuarlarınızı koyabileceğiniz yerleri bulunan ürünlerden almanızı tavsiye ediyoruz.
Küçük yatak odası dekorasyonu
Bölmeli Yatak Başı
 • Duvarlarınıza gizli çekmeceler yapabilirsiniz, bu sayede hem yerden tasarrufunuz olur hem de günlük eşyalarınızı bu çekmecelere yerleştirebilirsiniz.
 • Kullanılmayan ve terste kalan duvarlarınıza raf ekleyerek, kişisel bakım ürünlerinizi, kitaplarınızı, çerçevelerinizi yerleştirip, ortalığın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Eskimiş bavullarınız varsa ve atmaya kıyamıyorsanız, bavulları üst üste koyabilirsiniz. Bu sayede hem bavullarınız içine eşya yerleştirebilir hem onları atmamış hem de yerden tasarruf etmiş olursunuz.
Eski Bavulları Kullanma
 • Eğer odanızda yatak başlığı kullanıyorsanız, yapılabiliyorsa, ona gizli bir bölüm ekleyerek, ıvır zıvırınızı onun içerisine koyabilirsiniz.
 • Cam kenarına komodin koyabilirsiniz. Böylece hem oturup zaman geçirebileceğiniz bir yeriniz olur hem de eşyalarınızı saklayacak bir bölüm. Sedir tadında bir şeyler düşünülebilir.
Sedir Tarzında Çekmece
 • Bir diğer Küçük yatak odası dekorasyonu fikri ise salıncak tarzında sehpa ya da komidin koyabilir ve yerden istifade edebilirsiniz.
 • Katlanabilen yataklardan satın alabilir ve uyumadığınız zamanlarda yatağınızı kaldırarak oldukça büyük bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz.
 • Kesinlikle duvarlarınızı, mobilyalarınız açık renk tonlarında seçmeye özen gösterin ama illa ki renkli olacak diyorsanız zıt renkler ve kalın mobilyalar seçmelisiniz. Bu sayede gözünüz odanın küçüklüğüne değil renklere ve mobilyalarda olacaktır.
 • Duvarlardan başlamışken eğer ahşap kaplatmayı düşünüyorsanız kesinlikle yatay şekilde yaptırmanız lazım. Bu sayede odanız daha geniş gözükecektir. Ahşap biraz daha farklı bir yatak odası dekorasyon fikri olabilir boya içinse yatay çizgiler şeklinde boyamanız da aynı etkiyi yaratacaktır.
 • Küçük yatak odası dekorasyonu için püf noktalardan biri de aynadır. Ayna odanıza derinlik katar ve olduğundan daha büyük gözükmesine yardımcı olur.
 • Yatak odasının tavanlarına eğer seviyorsanız altın rengi küçük yuvarlak şekiller ekleyebilirsiniz. Bu tasarım sayesinde tavanınız daha yüksek ve yatak odanız daha ferah gözükecektir.

Küçük yatak odası dekorasyonu yazımızı beğendiyseniz Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri yazımız da ilgilinizi çekebilir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here