Mutfak

Küçük Mutfaklarda Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri - 3

Mutfak dekorasyonu yapılırken mutfakta bulunan eşya, araç gereç, aksesuar ve diğer her şeyin yerleştirilmesi konusunda iyi bir plan yapılmalıdır. Kimi mutfaklarda buzdolabının yanı sıra bulaşıp makinesi ve hatta çamaşır makinesi bile bulundurmak üzere tezgah altında bölümler oluşturulmuş oluyor. Bu sayede diğer odalarda yer kaplamadığı için mutfağında daha performanslı olarak kullanılması söz konusu. Mutfaklarda ölü olarak tabir edilen duvar köşeleri de kullanılırken, eşyanın duracağı alanlar iyi belirlenmelidir. Küçük mutfaklar için dekorasyon fikirlerini ve ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri - 1

Ufak Mutfaklara Dolap

Mutfağınız küçükse tavan ya da duvarın üst bölümlerine dolap yapılabilir. Bu sayede ıvır zıvır eşyalarınızı bu kısımda tutarak, daha az lazım olan tabak, bardak, kaşık, bıçak gibi yedek takımlarınızı bu kısımda bulundurabilirsiniz. Tavana yakın bölümlere dolap yaptırırken kesinlikle dolapların koyu renkte olmamasına özen gösterin. Zira koyu renkli dolaplar ufak olan mutfağınızı çekilmez bir hale getirebilir. Açık renkler ise dolapların mutfağımızın dekorasyonunda uyumlu  olmasını sağlayacaktır.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri - 2

Mutfak Eşyası Yerleşimi

Mutfakta fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı, mikrodalga ve hatta çamaşır makinesi bile bulunduranlar olabiliyor. Bu zorunluysa elbette kullanılabilir. Herkesin evinin biçimi ve boyutu farklı olabiliyor. Fakat büyük eşyalar yerleştireceksek, buzdolabı dışında tüm eşyalar tezgah altın olmalı. Bu şekilde hem daha az yer kaplayacak hem de mutfağınızın duruşunu bozmayacaktır. Buzdolabı ise yine tezgaha yakın bir noktada ve mutfağın köşe noktasına getirilecek şekilde konumlandırılmalıdır. Yemeğinizi mutfakta yiyecekseniz ve mutfağınız küçükse mutfakta bulunduracağınız yemek masasının açılır kapanır özellikte olmasını tercih edebilirsiniz. Bunun haricinde tezgahla bütün olan bir masada tercih edilebilir.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri - 4

Küçük Mutfaklara Yerleşim Önerisi

Her kadın büyük mutfak sahibi olmak ister. Özellikle evde en çok kullanıldığınız alan belki de mutfaktır. Fakat Türkiye koşullarında mutfaklarımız istediğimiz kadar büyük olmayabiliyor. Bu neden ufak mutfaklar için yerleşim planı yaparken bayanların zekalarını çalıştırarak başka biri mutfağa girdiğinde çok fazla dağınıklığa sebep vermeyecek şekilde mutfağı dizayn etmelidir. Sürekli kullandığınız blender, bıçak, kesme tahtası gibi aletleri yakın bölmelerde bulundurabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri - 5

Birde eşya yerleşimi sırasında fırınla buzdolabını birbirine yakın tutmayın. Buzdolabınızın zamanla bozulmasına neden olabilir. Eğer mutfağınızda ufak bir balkon varsa, bu bölüme masa ve sandalye koyarak zaman zaman ailecek yemeğinizi yiyebileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında bozulmayan patates, soğan gibi yiyecekleri koymak için balkonda ufak bir sebzelik bulundurabilirsiniz. Eğer balkonunuz yoksa pencere kenarını da değerlendirerek buna benzer fikirlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu