Gri İle Uyumlu Renkler: Mor Yatak Odası
Gri İle Uyumlu Renkler: Mor Yatak Odası

Gri ile uyumlu renkler yazımız ile sizlere aslında ev dekorasyonu için pekte tercih edilmemeye çalışılan grinin aslında doğru seçimlerle ne kadar şık ve güzel olabileceğini sizlere sunmak istedik.

Gri rengi çoğu kimseler tarafından kendi başına boğuk ve basıcı bir renk gibi görünse de doğru renklerle kombine edildiğinde aslında bir tasarım harikası olarak karşımıza çıkabilir. Biz de bu yazımızda gri rengi tasarımında kullanmak isteyenler için gri ile uyumlu renkler inceledik.

Gri İle Uyumlu Renkler Nelerdir?

Gri ile Kırmızı Uyumu

Gri ve kırmızı renkleri mobilya tercihlerinde en uyumlu renk kombinasyonlarından biridir. Fakat gri ve kırmızının kullanımı konusunda renklerin oranlarına dikkat edilmesi önemlidir. Yani bu kombinasyon abartılı bir şekilde uygulanmadığı takdirde elde edeceğiniz tasarımın görüntüsü oldukça estetik ve göz alıcı olabilir. Gri ve kırmızı kullanırken gri rengin ağırlıkta olmasına önem vermek çoğu zaman daha faydalı olabilir. Yani gri rengi koltuk takımına kırmızı detaylarla süslemek oturma grubunuz içinde hoş bir ambiyansın oluşmasını sağlayabilir. Bu hususta yapmamız gereken gri koltuk takımına kırmızı kırlentler eklemek olabilir. Ya da sehpada veya odanın içerisindeki aksesuarlarda kırmızı renklere yer vermeniz güzel olabilir. Bu iki rengi ayrıca siyah renkle destekleyebilir ve görünümü daha hoş kılabilirsiniz. 

Gri İle Uyumlu Renkler: Kırmızı Salon Takımı
Gri İle Uyumlu Renkler: Kırmızı Salon Takımı

Gri ile Mor Uyumu

Gri ile mor rengi doğru ve kararında kullanarak odanızda oldukça modern ve elit bir hava yaratabilirsiniz. Gri ve mor rengin dekorasyonda kullanımı ancak tasarım ile güçlenir. Dolayısıyla bu hususta özgün tasarımlar geliştirebilir ve gri ile mor rengin kombinasyonundan muazzam bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca tasarımınızı güçlendirmek için siyah ve beyaz renkli aksesuarlar ya da detaylar kullanabilirsiniz. Böylece kendinize özgü olarak yarattığınız bu tasarım daha biçimini mi daha elit görünecektir. Siz de mor renginin gri ile uyumlu renkler arasında ilk başlarda geldiğini anlayacaksınız.

Gri İle Uyumlu Renkler: Mor Koltuk
Gri İle Uyumlu Renkler: Mor Koltuk

Gri ile Sarı Uyumu 

Sarı mobilyalarda gri rengi ile en çok kullanılan renkler arasındadır. Zira birlikte sağladıkları uyum da oldukça ilgi çekici ve farklı bir ambiyans yaratır. Sarı ve gri renginin kullanırken kırmızı renkli olduğu gibi gri renge ağırlık vermeniz şart değildir. Yani sarı ve gri rengi ile bir dekorasyon çalışması yürütecekseniz ağırlığı sarı renge ya da gri renge verebilirsiniz. İkisine eşit ölçüde kullanmanız da mümkündür. Her halükârda sarı ve gri renk size muazzam bir renk uyumu sağlayacaktır. Dolayısıyla grinin yanında en çok kullanılan renklerden biri de sarı olmaktadır. Fakat bu iki rengi tasarımlarınızda kullanırken diğer renklerin bu uyumu bozmamasına dikkat etmeniz gerekir. Dolayısıyla diğer aksesuarlar için siyah tercih edilebilir ya da yumuşak geçişler sağlanabilir. 

Gri İle Uyumlu Renkler: Sarı Koltuk
Gri İle Uyumlu Renkler: Sarı Koltuk

Gri ile Turkuaz – Mavi Uyumu

Grinin yanında kullanılabilecek en güzel üçlü kombinasyon elbette ki mavi ve turkuaz ile oluşmaktadır. Mutfağınızın, salonunuzun ya da yatak odanızın tasarımını yaparken bu üç renkten faydalanabilirsiniz. Bu 3 renk ile kombinasyon yapmanın en güzel yanı istediğiniz rengi ağırlık verebilme imkanınızın bulunmasıdır. Eğer gri renge ağırlık verirseniz bu hususta mavi ve turkuaz renkler muazzam bir tamamlayıcı rol üstlenecektir. Eğer mavi rengi ağırlık verirseniz turkuaz rengi tamamlayıcı rolünü üstlenirken gri renk ise atmosferi oldukça güçlendirecektir. Yine de bu üç rengi kullanırken dengeli kullanmak önem arz eder. Yani bir rengin abartılı kullanılması durumunda diğer renklerin tamamlayıcı olma rolü ortadan kalkabilir.

Gri İle Uyumlu Renkler: Mavi Salon Takımı
Gri İle Uyumlu Renkler: Mavi Salon Takımı

Gri ile Siyah Uyumu

Gri ile siyah aslında birbirini bütünüyle tamamlayan iki renktir. Gri ve siyah renklerini düşündüğümüzde aklımıza her ne kadar daha karamsar bir hava gelse bile aslında bu iki renk tasarımda doğru kullanılarak daha asil bir görüntü ortaya çıkartmaktadır. Fakat diğer çoğu renkte olduğu gibi bu renklerde de renklerin kullanımının birbirlerine karşı abartılı olmaması önem arz eder. Yani tasarımlarda gri ile uyumlu renkler arasından en uyumlu olanlarından biri olan siyah rengi kullanırken yumuşak geçişlerle bu tasarımı kuvvetlendirebilir, diğer aksesuarlarla da tasarımı tamamlayabilirsiniz. 

Gri ile Uyumlu Renkler ve Dekorasyon Fikirleri yazımızı beğendiyseniz Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İpuçları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here