Ev Dekorasyonu

Ev Boyarken Marka ve Renk Seçimi Önerileri

Ev boyatmak için seçilen iç mekan boyasında marka ve renk seçimi en çok kararsızlık yaşadığımız konulardandır. Genellikle ilkbahar aylarıyla birlikte boya yapılır ve kış aylarında boya yapılması pek tercih edilmez. Özellikle boyanın kısa sürede kuruması için sıcak havalar yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde evini boyatan sayısı kadar evini kendi boyayanların sayısı da bir hayli fazla. Evinizi kendi başınıza boyayacaksanız öncelikle belirlemeniz gereken 2 husus bulunuyor. Bunlardan ilki evi boyayacağımız boyanın hangi marka olacağı diğeri ise evinize uygun yeni rengin ne olması gerektiğidir. Şimdi bu 2 konuda doğru seçimi yapmanız için yardımcı olmaya çalışacağız.

Ev Boyatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya Yapacaklara Marka Önerisi

Öncelikle boya yaparken kaliteli bir boya markasını tercih etmemiz gerekiyor. Bunun için ülkemizde başarılı ürünler sunan Filli Boya, Marshall, Polisan, Permolit Boya gibi birçok firma bulunmaktadır. Boya markaları arasında bu firmalarında kendi ürünleri arasında kalitesi farklı ürünler yer alabilmektedir. Herkesin bütçesine uygun kalitede sunulabilecek ürünler üreten bu boya firmalarına ait en uygun fiyattaki boyalar bile kalitesiz ürün üreten bilinmedik markaların en kaliteli ürünlerinden daha iyidir. Bu yüzden öncelikle bu markaları kesinlikle tercihlerinizin en üst sıralarında yer vermelisiniz.

Boya Badana Markaları

Aynı Markaya Ait Boyalar Arasındaki Fiyat Farkının Nedeni?

Boya üreticisi firmalar tarafından farklı fiyatlar ve alt isimlerde boyalar üretilmektedir. Silikonlu ve plastik seçeneklerinin dışında boyalar arasındaki kalite farkından dolayı meydana gelen bu fiyat farkının tek nedeni boya firmaları herkesin bütçesine uygun boya satışı yapabilmek istemesidir. Boya firmasının daha düşük fiyattaki boyalarındaki tek fark boyanın duvardaki kapatıcılık özelliğinin nispeten daha az bulunmasıdır. Dolayısıyla önceden duvara işlenen boyanın rengi yeni renge göre daha koyu ise fiyatı düşük olan bu boyalar önceki rengi yansıtabilir. Eğer önceki renk yeni renkten daha açık tonlardaysa kesinlikle bu konuda sıkıntı yaşanmayacaktır. Örneğin; önceki renk sarı, yeni renk ise lacivert ise kapatıcılık özelliği düşük olan kaliteli markanın ucuz fiyattaki ürünü de işe yarayacaktır. Sonuç olarak aynı markaya ait boyalar arasındaki fiyat farkının nedeni kapatıcılık özelliği düşük olan boyaların daha uygun fiyatlarda satılabilmesidir.

Ev Boyatırken Ton Farkları

Evimi Hangi Renk Boyamalıyım?

Ev boyatmak için boya markası belirledikten sonra sıra geldik renk seçimine. Öncelikle her markada her renk olmayabiliyor. Bu nedenle seçtiğiniz boya markasına ait renk kataloğunu temin ederek hangi renkleri seçebileceğini görmelisiniz. Evinizi boyatırken seçeceğiniz renk öncelikle eşyalarınıza uygun olmalıdır. Evin tüm odalarını aynı renk boyayabileceğiniz gibi her odanın rengini ayrıda yapabilirsiniz. Örneğin; yatak odasında yer alan eşyalarınızın rengine göre farklı, oturma odasında yer alan koltuklara uygun olması için ayrı bir renk seçebilirsiniz. Ev boyası için renk seçerken öncelikle ana renkler yerine ana renkleri yansıtan yan renkleri tercih etmelisiniz. Artık moda renkler ana renklerin daha açık tonları haline geldi. Bu yaz ünlü boya firmalarının satışlarına bakıldığında ay çekirdeği ve fil dişi renkleri en çok kullanılan renkler olmuş. Bu renkler ve bu renklere yakın renkleri tercih ederek sizde bu yıl ki modaya uyabilirsiniz.

Ev Badanası Sırasında Renk Seçimi

 

Silikonlu Boya mı? Plastik Boya mı?

Evinizi boyamak için iç mekan boyası alırken marka ve renk seçimi yanı sıra birde boyanın silikonlu boya mı? Yoksa plastik boya mı? Olup olmayacağına karar vermeniz gerekiyor. Silikonlu boya ile plastik boya arasındaki fark aslında oldukça basit. Silikonlu boyalar silinebilir özelliği sayesinde daha kullanışlı bir hal alıyor. Plastik boyalar ise silinemiyor. Silikonlu boya tercih ettiğiniz duvarda oluşabilecek lekeleri silebilirsiniz. Plastik boyalarda ise lekeli bölgeyi kazımak ve tekrar boyamanız gerekir. Silikonlu boyalar duvardan çıkmazken plastik boyalar duvar yaslandığımızda üzerinize bir miktar bulaşabilir.

Silikon ve Plastik Boya Arasındaki Fark

Bu yazıda evinizi boyatırken başlıca dikkat etmeniz gereken hususların üzerinde durmaya çalıştık. Fakat yine de boyatma işlemini gerçekleştikten sonra -eğer badanayı siz yapmıyorsanız- boya ustasının da maharetleri çok önemli olacaktır. Renk tonunun tam seçtiğiniz gibi durması, uzun ömürlü olması vs… Bir çok ayrıntı aslında burada neticeleniyor.

Son olarak da akıllı telefonlarınıza indirip, seçtiğiniz rengin evinizin duvarında nasıl duracağınız görebilmenizi sağlayan Marshall Gör ve Boya uygulamasını indirmenizi tavsiye ediyoruz. Gerçekten çok kullanışlı ve renk seçimi konusunda size epeyce yardımı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu