En İyi Boya Markası Hangisi? İç Cephe Boyası ve Dış Cephe Boyası Hakkında Tavsiyeler
En İyi Boya Markası Hangisi? İç Cephe Boyası ve Dış Cephe Boyası Hakkında Tavsiyeler

En iyi boya markası hangisi sorusunun cevabını sizler için vermeye çalışırken bunun yanında en iyi iç cephe boyası nasıl olmalı ve dış cephe boyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorularında cevaplarını paylaşmaya çalışacağız.

Öncelik sıralaması yaparsak; özellikle iç cephe boyası seçimi yaparken hangi renk seçeceğiniz ilk sırada gelmektedir. Ancak seçeceğiniz boyanın ne kadar kullanışlı olduğu da önemli bir kriter olacaktır. Bu yazımızda en iyi boya markası, en iyi iç cephe boyası ve özelliklerinin yanı sıra dış cephe boyası ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Son olarakta silinebilir boya nedir? Silinebilir boya özellikleri ile ilgili detayları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

En iyi Boya Markası

En kaliteli boya markaları, geniş boya serilerine ve renk çeşitlerine yelpazelerinde yer vermeyi başaran ve boya serilerinde saten, silinebilir, kir tutmaz, silikonlu, akrilik dış cephe boya tiplerine yer veren markalardır. En iyi boya markası hakkında karar, boyanın iç veya dış cephe alanlarının hangisinde kullanılacağına ve bu alanda hangi avantajlarını sunduğuna bağlı olarak verilir. 

Günümüzde ismi duyulan ve en iyi boya markası listemize ekleyebileceğiniz bazı markalar şu şekildedir;

 • DYO
 • Marshall
 • Filli boya
 • Juton
 • Polisan
 • Permolit
 • Jotun

Bu markalar arasında iç cephe boyası olarak en çok tercih edilen DYO, Marshall ve Filli Boya olduğunu belirtmek isteriz.

En İyi İç Cephe Boyası Hangisi?
En İyi İç Cephe Boyası Hangisi?

En İyi İç Cephe Boyası Hangisi?

En iyi iç cephe boyası hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Bu boya çeşidi saten duvar boyası olarak ifade edilir.
 • En kaliteli boyalar arasında yer alan iç cephe saten boya, duvarlar oluşan izlerin tümünü tek kat boyama işleminde yok eder.
 • Özellikle mutfaklarda oluşan yağ izleri saten boyaların açık tonlarında dahi kolaylıkla kapatılır.
 • Diğer yandan uzun ömürlü ve silinerek kolaylıkla temizlenebilir bir boya çeşidine ihtiyaç duyuluyor ise saten boyanın kalitesinden yararlanılır.

İç cephe saten boyalar beyaz, kum beji, krem, antrasit, gümüş, gri gibi renk serileri arasından yapılan tercih ile salon ve mutfak duvarlarına uygulandıklarında açık renk masif mobilyalar ve mutfak dolapları ile tam uyumu yakalarken modern detayları yansıtırlar.

Klasik stilde mutfak, salon ve yatak odası dekorasyonlarına uyumlu duvarlar için yağ yeşili, bağ bozumu, açık başak sarısı, kum beji, tütün rengi iç cephe saten boyaları tercih edilmelidir.

En İyi Dış Cephe Boyası Hangisi?
En İyi Dış Cephe Boyası Hangisi?

En İyi Dış Cephe Boyası Hangisidir?

En iyi dış cephe boyası hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Akrilik, akrilik su geçirmez dış cephe boyaları en iyi dış cephe boya seçenekleridir.
 • Bu boyaların renk çeşitlerinin genişliği ve astarsız tek işleme ile dış cepheyi kapatmaları yüksek avantaj sunar.
 • % 100 akrilik su geçirmez ve lateks olan boya seçenekleri yağmur ve kar etkilerinde iz ve leke oluşmadan kullanım yapılabilmesine imkan sunan ve dökülme problemi yaşatmayan uzun ömürlü boya seçenekleridir.

Dış cephe boyama işlemleri ve en iyi boya markası seçenekleri özellikle tek katlı konutların stilini yansıtmak için önemli bir detayı oluştururlar. Dış cephede beyaz boya kullanımından kaçınılması doğru bir tercih olmayıp, boyanın su geçirmez ve lateks tercih edilmesi ile kolaylıkla konforlu kullanım sağlanır.

Sahil kesimi stilini yansıtmak için beyaz ve krem, modern dekorasyonlu iç mekan ile uyumu yakalayan bir dış cephe için buz beyazı, kırağı mavisi, tütün rengi veya koyu tonlarda mor akrilik lateks dış cephe boyaları tercih edilir. 

En İyi Boya Markası Hangisi? İç Cephe Boyası ve Dış Cephe Boyası Hakkında Tavsiyeler

En İyi Silinebilir Boya Hangisi?

En iyi silinebilir boya hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Üzerinde “silikonlu” ifadesi yer alan silikonlu iç cephe boyaları en iyi silinebilir boyalardır.
 • Bu boya tipleri, su ve kiri itme özelliğine sahiptirler.
 • Buna bağlı olarak salon, yatak odası, banyo ve mutfakta kullanıma uygunluk taşırlar.
 • Soft, mat ve parlak renk serileri bulunana silikonlu boyalar yalnızca üzerine bir şeyler çizilmesi veya yemek artığının değmesi halinde kirlenirler. Bu kapsamda ise sadece nemli bez ile silinerek kolaylıkla temizlenirler.
 • Işığı ve rengi yansıtma niteliğine sahiptirler.

Silikonlu iç cephe boyalarının parlak kum beji, su yeşili, beyaz, açık gri, buzul mavisi renk serileri ile modern ve beyaz renkli mobilyalara yer verilen salonların boyanması tercih edilir. Diğer yandan konforlu ve geniş oturma alanlı L koltuklar, büyük orta sehpalar, cam aksesuarlar, gri fon perdeler ve eskitme bej, kahverengi renkli mobilyalar ile döşenen modern salonlarda kese kağıdı, sedef, çikolata gibi en iyi boya markası firmaları tarafından sunulan silikon boyalara özgü renkler kullanılarak, çarpıcı bir dekor yaratılır.

En iyi boya markası yazımız ilginizi çektiyse Dyo Renk Kartelası yazımız ile renkleri daha detaylı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here