Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Renklerin Önemi ve Kullanımı

Dekorasyon yaparken renkler büyük öneme sahiptir. Dekorasyon sırasında birbiriyle uyumlu renkler seçilmelidir ki dekorasyon uyumlu olarak devam etsin. Bir ev dekorasyon yapılırken mutlaka aile fertlerinin duygu, düşünce ve karakterine göre sevdiği renkler doğrultusunda dekorasyonlar yapılmalıdır. Aile fertlerinin sevdiği renkler farklıysa, her kişinin kendi odasında farklı renk ağırlıklı dekorasyonlar yapılabilir. Renkler eşyaların birbiriyle uyumu, duvar boyasından tutunda, halıda kullanılan desenlerin rengine kadar uyum için oldukça önemlidir.

Dekorasyonda Renk Uyumu

Dekorasyonda Renklerin Uyumu

Dekorasyonda renklerin önemli olmasının en büyük nedeni zaten dekorasyon başlı başına kombin oluşturma sanatıdır. Yani uyum olmadığında zaten dekorasyon başarısızdır. Eğer siz duvarınızı pembe renkte boyayıp, halınızı mavi renk desenlerinde seçip, oturma grubunuzu kırmızı renkte seçerseniz renk arasında hiçbir uyum olmayacağından dekorasyon komik bir hal alacaktır. Bu yüzden dekorasyonda renklerin uyumu önemlidir.

Oturma Odası Renk Uyumu

 

Dekorasyon yapılırken bir odada dekorasyona konu olan tüm eşyalar birbirine yakın renk tonlarında olmalıdır. Halı, sehpa, TV ünitesi, duvar kitaplığı, duvar boyası ya da duvar kağıtlarındaki desenler tek bir renk tonu üzerinden seçilmelidir. Ancak bu şekilde güzel bir uyum ortaya çıkacaktır. Çift renk seçerek de farklı bir kombin yapabilirsiniz. Örneğin; oturma odası dekorasyonu yaparken mavi ve beyaz olmak üzere iki rengi birlikte seçtiğinizi düşünelim. Bu durumda beyazın ağırlıkta olduğu kırmızının ise zaman zaman ince çizgiler halinde geçmesi mümkün.

Yatak Odası Renk Uyumu

Halınızda yer alan kırmızı desenler, koltuk başlarının kırmızı renkte olup kalan bölümlerinin beyaz olması, sehpa bacaklarının beyaz ve üst kısmının kırmızı renkte olması gibi farklı bir dekorasyon düşünülebilir. Fakat burada bile bir renk uyumu söz konusu olmaktadır. Son zamanların moda renkleri arasında yer alan krem rengi, fil dişi rengi, açık pembe ve tonları, damla sakızı gibi renkler üzerinde yoğunlaşabilir ve moda olan bu renkleri de tercihleriniz arasında değerlendirebilirsiniz. Dekorasyon yapılırken kesinlikle renk uyumu ve renklerin kombine şekilde dekore edilmesi önemlidir.

Renklerin Dekorasyonda Kattığı Anlam

Sıcak ve Soğuk Renkler

Dekorasyonda renklerin kattığı anlam sayesinde mekanlarınıza farklı duygular yüklenecektir. Yaz günlerini, ferahlığı, rahatlığı, mutluluğu yansıtan açık tondaki renkler ile duygusallık, kararlılık ve ciddiyeti yansıtan koyu renk tonları dekorasyonda kişilerin seçimine göre evlerine kattıkları anlamları ifade eder.

Sıcak ve Soğuk Renkler
Sıcak ve Soğuk Renkler

 

Saflığın ve iyiliğin simgesi olan beyaz renk, canlılığı temsil eden kırmızı, mavi, yeşil gibi ana renklerde dekorasyonunuz da hissedeceğiniz anlamlardır. Renklerin ortama kattığı anlam sayesinde ailenize ve kendinize göre bir ambians yaratabilir, karakterinizi yansıtan bir dekorasyon seçebilirsiniz.

Renklerle Evinizin Görünümü Değiştirin

Renkli Ferah Oturma Odası

Renk seçimleri sayesinde evinizin tüm görünümünü değiştirmek mümkün. Evinizi olduğundan daha küçük ya da daha büyük gösterebilirsiniz. Evinizin odalarını büyük göstermek için açık renk tonlarını, daha ufak göstermek için koyu renk tonlarını kullanabilirsiniz. Duvar boyasının rengine göre eviniz daha dar ya da daha geniş görünebilir. Tavan boyası ile duvar boyasının renklerini aynı ya da birbirine yakın tonlarda tuttuğunuzda eviniz daha geniş göründüğünü görebilirsiniz. Dekorasyon sırasında bu bilgiler ışığında fazla eşya kullanacaksanız, evin dar ve ufak görünmesini engellemek için önemli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu