Çocuk Odası

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuk Odası Fikirleri - 6

Çocuklarınızın evde zamanının büyük bir kısmını geçirdikleri kendilerine ait odaları için dizayn edeceğiniz mobilyaları seçerek çocuk odası dekorasyonuna başlayabilirsiniz. Çocuklarınıza özel olarak yine aynı oda içerisinde bulunan bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Çocuklarınızın kendi odaların mutlu olabilmeleri, kendilerini çocuk odasına ait hissedebilmeleri için duvar renklerinden mobilya seçimine kadar eğlenceli ve onların ilgisini çeken desenler kullanılmalıdır. Çocuklarımız genellikle çizgi film kahramanlarını çok sever ve onlarla hayal dünyasını geliştirir. Oynadıkları oyuncaklar bile onlarla ilgili olmaktadır. Çocuk odası dekorasyonu yaparken bunları göz önüne alarak daha ilgi çekici bir dekorasyon yapabilirsiniz.


Çocuk Odası Fikirleri - 5 Çocuk Odası için Duvar Rengi Seçimi

Çocuk odasında seçeceğiniz renkler erkek çocuğu için farklı kız çocuğu için farklı renkler olabilir. Duvar rengi oda için en önemli kriter. Çünkü aldığınız mobilyalarda buna uygun olması gerekecek. Çocuk odasını dekore ederken seçeceğiniz renk kızlar için pembe, turuncu ve açık tonlardaki diğer tüm renkler olabilir. Erkekler için ise seçeceğiniz duvar boyası renkleri mavi, lacivert, yeşil vb. tüm renkler olabilir. Duvarı boyatmak yerine duvar kağıdı kaplatma seçeneğini düşünmenizi tavsiye ederim. Duvar kağıtları farklı  desenlerde olabilmektedir. Çocuk odası ayrı düzenlenmiş olan duvar kağıtlarında çizgi kahramanlar, rengarenk desenler bulunmaktadır. Bunlardan birini tercih ederseniz çocuklarınız oda da kendini çok daha fazla mutlu hissedecektir.

Çocuk Odası Fikirleri - 2

Çocuk Odası Fikirleri - 4

Çocuk Odası Nasıl Dizayn Edilmeli

Çocuk odasında bulunması gereken yatak, ders çalışma alanı, oyun oynama alanı gibi tüm konuları önceden düşünmeli belki de bir kağıt üzerinde oda da yapılacakları önceden düşünerek dekorasyona başlamalısınız. Çocuk odası dekorasyonu yaparken ince düşünmek gerekiyor. Çocuk odasında oyun alanı çocuğunuzun 5-6 yaşlarında ders çalışmaya başladığı dönemlerde çocuğunuzu etkilemeyecek düzeyde olmalıdır. Tüm etkinlikleri çocuk odasında düzenleyerek başarılı bir dekorasyon gerçekleştirmiş olursunuz. Şöyle ki; çocuk odasını 3 kısma bölmüşsünüz gibi düşünün. Bir bölümü uyku için bazasının yer aldığı bölüm, diğer kısım oyun alanı ve diğer kısım ise ders çalışma alanı olabilir. Bu 3 farklı alan için 3 farklı renk tonlarıda seçebilirsiniz.

Çocuk Odası Fikirleri - 1

Oyun Alanı Nasıl Olmalıdır?

Çocuğunuzun yaşına göre oyun alanının boyutu ve oyun alanında kullanılan eşyalar farklılık gösterebilir. Eğer küçük yaşlarda bir çocuğunuz varsa ilerleyen yıllarda çocuğunuz okula başlayacak çağlara geldiğinde tekrar dekorasyon yaparım diyorsanız oyun alanının geniş tutabilir ve hatta çocuk odasının büyük oranını buna göre düzenleyebilirsiniz. Çocuk odası dekorasyonunu bir defa yapayım ilerleyen yıllarda vakit bulamam diyorsanız da, oyun alanını ufak tutmakta fayda var. Çünkü genel olarak ders çalışma dönemlerinde oyun alanı çocukları olumsuz etkilemektedir. Küçük yaşlardaki çocuklarınız için oyun alanına ufak bir çadır koymanızı tavsiye ederim. Çocukların en çok sevdiği oyunlardan biri olmakla birlikte ufak bir salıncak ve kaydırak seti almakta ilerleyen seviyeler için düşünülebilir.

Çocuk Odası Fikirleri - 3

Çocuk Odası Fikirleri

Çocuk Odası Eşya Seçimi

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken eşya seçimi oldukça önemlidir. Zaten dekorasyonun ilk aşaması dizayna karar vermek, ikinci aşaması duvar rengini seçmek, üçüncü aşaması ise doğru renk ve desenlere sahip işlevselliği olan eşyaları seçmektir. Duvar rengi ve yine aynı renk tonlarındaki çocuk odası halınıza göre uygun bir gardrop ve çocuk bazası seçilmelidir. Ufak yaşlarında çocuklar için zararlı olabilir fakat ne zaman kullanacağını belirleyebilirseniz, küçük bir televizyon çocuk odasında yer alabilir.  Günümüzde trend renklerinde yatak örtüsü, battaniye ve yastık seçimi de yapmalısınız. Örneğin; baza seçiminde çocukların ilgisini çekebilecek çocuk baza modelleri bulunuyor. Bazanın çeşitli şekillerde olduğu güzel bir çocuk odası dekorasyonu yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu