Beyaz Eşya

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyaz eşya alırken en çok sıkıntı yaşanılan nokta çamaşır makinesi seçimidir. Çamaşır makinesi seçilirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bütçenize uygun en  iyi çamaşır makinesini almak için biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Artık makalemizde çamaşır makinesiyle ilgili seçim yaparken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenerek en uygun bütçe ile en iyi çamaşır makinesini alabilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan hemen sizlere çamaşır makinesi alırken hangi özelliklerine bakmanız gerektiğini anlatmaya başlayalım.

Çamaşır Makinesi

Bütçeyi Belirleme Aşaması

Elbette herkesin çamaşır makinesine verebileceği bir maksimum sınır vardır. Sonuç olarak herkesin durumu bir değil ve bu doğrultuda çamaşır makinesi seçebilirsiniz. Piyasada 500 TL yede 3 bin TL yede çamaşır makinesi alabiliyorsunuz. 500 TL lik çamaşır makinesi işini görmeyebilir, 3 bin TL lik çamaşır makinesini almak ise israf olabilir. Özellikle evlenecek çiftler çamaşır makinesi alırken bütçe sıkıntısı yaşayanilir. Bu konuda ortalama 1000 TL ile 1500 TL arasında bir bütçe gayet iyi bir çamaşır makinesi almanızı sağlayacaktır. 1000 TL altına indiğinizde ise bazı özelliklerden vazgeçmeniz ve daha düşük özelliklere sahip bir çamaşır makinesi almanız demektir.


Çamaşır Makinesi Alırken Bütçe Belirleme

Yıkama Kapasitesi

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerden biri olan yıkama kapasitesi çamaşır makinesinin bir seferde ne kadar ağırlıkta çamaşır yıkayabileceğini gösteren özelliktir. Buda çamaşır makinesinin ne kadar çamaşır alabileceğini gösterir. Dolayısıyla yüksek yıkama kapasitesi daha fazla çamaşırı daha kısa sürede yıkamanızı sağlayacaktır. Kalabalık aileler için 8 kg ve üstü ideal iken bekar ve tek kalıyorsanız 5 kg bile sizin için yeterli olabilir.

Çamaşır Makinesi Devir Hızı Kaç Olmalı

Çamaşır makinesi için yine önemli özelliklerden birine geldik. Devir hızı bir çamaşır makinesinin dakikada kaç kez döneceğini gösterir. 1200 devir, 1000 devir, 800 devir bunlara örnektir. 1200 devir çamaşır makinei dakikada 1200 kez döner. Bu ifade özellikle çamaşırını kurutma yani sıkma aşamasında önem kazanmaktadır. Yüksek devir demek çamaşırlarınızın daha kuru çıkması demek olacaktır. Aynı zamanda yüksek devir çamaşır makineleri çamaşırlarınızı daha az sürede yıkayabilecektir.

Çamaşır Makinesi Alırken Devir Hızı

Çamaşır Makinesi Enerji Harcama Derecesi

Sonuç olarak elektronik eşyalar belli bir enerji harcıyor. Buda bütçenizi etkileyebilir. Bir çamaşır makinesinin 10-15 yıl kullandığınız düşünürsek bir yılda 50 TL lik fazla enerji harcaması 15 yılda 750 tl dolayısıyla bir çamaşır makinesi parası harcatabilir. Bunun için enerji harcama derecesini öncelikle A+++, A++ ve A+ olarak sırasıyla seçebilirsiniz. Elbette az enerji harcaya çamaşır makineleri diğerlerine göre %10 %15 civarında daha pahalı olacaktır. Yinede alacağınız çamaşır makinesinde en azından A++ olması yararlı olacaktır.

Çamaşır Makinesi Su Girişleri

Eğer doğal gazlı bir evde oturuyorsanız elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Bunun için çift su girişli olan çamaşır makinelerini tercih etmelisiniz. Çift girişli çamaşır makinelerinde sıcak su girişi sayesinde doğal gazdan gelen suyu kullanarak çamaşır makinesinin su ısıtmak için harcadığı elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Zira doğal gazla verilen sıcak su elektrikle ısıtılan sıcak sudan daha uygun fiyata gelecektir.

Çamaşır Makinesi Alırken Marka Seçiminin Önemi

Çamaşır Makinesi Alırken Marka Seçimi

Çamaşır makinesi alırken yukarıda saydığım özellikleri arayacağınız markayı iyi belirlemelisiniz. Fiyat olarak uygun olsun diye bilinmedik markaları kesinlikle tercih etmeyin. Beyaz eşya konusunda kendini kanıtlamış olan Çamaşır makinesi satın alma konusunda güvenebileceğiniz Siemens, Arçelik, LG, Bosch, Samsung marka çamaşır makineleri tercih edilebilir. Bilinmedik markalarda çamaşırı erken yıpratma, iyi yıkayamama, tüllerin yırtılması, çabuk arıza vermesi gibi birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları saydığımız bu iyi markalarda yaşamayacağınız gibi teknik servis desteği de yine bu markalara ait çamaşır makinelerini satın almanız durumunda size ekstra artı kazandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu