Bileklik Yapımı İçin İpuçları

Bileklik yapımı konusunda, oldukça farklı renk ve modelde bileklik ortaya çıkartılabilmektedir. İpten bileklik yapımı, deri, boncuk, çeşitli aparatlar gibi malzemeler gerekmektedir. Yeni başlayanların da oldukça yaratıcı fikirler ortaya atabileceği bir alandır. Yapılan bileklikler kullanılabileceği gibi hediye de edilebilmektedir.

Bu yazımıda ev dekorasyonu temamızın biraz dışına çıkıyoruz ama eminiz bu yazı size oldukça yararlı olacaktır. Bilekliklerin doğru teknikler ile yapılması durumunda; zaman içerisinde açılması, dağılması gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Bu sayede bileklikler çok daha uzun süre kullanılabilmektedir. Hazır almak yerine kendi bilekliğini kendisinin yapması, kişinin kendisi için çok daha fazla anlam taşıyan bir bilekliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Bileklik yapımını ilerletmiş olanlar, bunu iş haline getirerek bileklik satışı yapmaya da başlayabilmektedirler. Her yerden temiz edilebilecek malzemeler ile yapılmasının yanı sıra, maliyeti de düşük olan bir iştir. Gelelim bileklik yapımı hakkında bilinmesi gerekenlere;

Bileklik Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pratik Adımlarla Boncuklu Bileklik Yapımı

Boncuklu bileklik yapmak isteyenler, eğer bu işe yeni başlıyor iseler biraz zorlanabilmektedirler. Bu sebeple yeterli enerjiyi harcayarak ve hayal güçlerini kullanarak istedikleri gibi bir bilekliği elde edebilmeleri mümkün olmaktadır. Takı malzemelerinin satıldığı herhangi bir yerden, bileklikte kullanılacak olan malzemeler alınabilmektedir. Yapılması planlanan modelin ortasından başlanması sureti ile misina iplerine boncuklar geçirilmelidir. Model tamamlandığında ise; iplere düğüm atılmalı ve sabitlenmesi sağlanmalıdır. İstenilen renk ve desende yapılabilecek olan bu bilekliği isteyen kendisi için yapabilmektedir ve isteyen de arkadaşlarına hediye edebilmektedir.

Bileklik Yapımı : Boncuklu Bileklik Nasıl Yapılır?

Kolay Bir Şekilde Boncuklu Deri Bileklik Yapımı

Boncuklu deri bileklik için kullanılacak olan malzemeler; boncuklar, deri ve iptir. Takı malzemelerinin satıldığı herhangi bir yerden bu malzemeler temin edilebilmektedir. Öncelikle bilekliği kim takacak ise; kullanılacak olan derinin uzunluğunun bu kişinin bileğine göre belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen uzunluk üzerinden deri ikiye katlanmalı ve düğüm atılmalıdır. Bileklik için seçilmiş olan boncukların deriye dikilmesi gerekmektedir. Eşit aralıklarla dikerek daha düzgün bir görüntü elde edilebilmektedir. Bir tarafındaki deliğin karşısına düğme gelecek şekilde ayarlama yapılarak bilekliğin daha kolay takılıp çıkartılması sağlanabilmektedir. Kişi kendisinin kullanım rahatlığına göre yapım aşamalarında değişiklikler yapabilmektedir.

Bir Temayı Yansıtan Bileklik Yapımı

Temalı bileklikler için öncelikle yapılacak olan temanın belirlenmesi ve ardından bu temayı yansıtan parçaların alınması gerekmektedir. Temaya uygun renkler tercih edilmelidir. Örnek vermek gerekir ise; denizci temalı bir bileklik yapmak isteyenler, denizciliği anlatan aparatlar satın almalıdırlar. Gemi dümeni, halat, çapa gibi aparatları seçmelidirler. Denizci temalı bileklik yapımında, lacivert ve beyaz renkte ipler tercih etmelidirler. Ardından bu aparatları ilgili ipler ile bağlayarak bir bileklik elde etmelidirler.

Bileklik Yapımı : Denizci Bileklik Modeli

Basit Şekilde Deri Bileklik

Deri bileklik yapımı en kolay olan bilekliklerden biridir. Yapımı için ekstra malzemelere gerek olmamaktadır. Tercih edilen renkte derinin seçilmesi yeterlidir. Bilekliğin ortasında farklı ve güzel bir düğüm olması gerekmektedir. Dolayısı ile bunun nasıl yapılacağı bilinmelidir. Deri iki parçaya ayrıldıktan sonra o parçalar da ikiye katlanabilmekte ve ardından birbirlerinin içerisinden geçirilerek bir düğüm elde edilebilmektedir. Bilekliğin boyu ise kişinin bileğine göre ayarlanmalıdır. Uzun kalan derinin kesilmesinde ise bir sakınca yoktur. Bu şekilde unisex bileklikler elde edilebilmektedir. Hediye edilebilecek güzellikte veya kullanılabilecek kalitede bileklikler yapılabilmektedir.

Bileklik Yapımı : Deri Bileklikler

Adım Adım İpli Örgü Bileklik

İpli örgü bileklik; ayakkabı bağına benzeyen ipler kullanılarak yapılmaktadır. Birleştirici aparatlar ile bir bileklik haline getirilebilmektedir. İpler istenilen renk ve desende tercih edilebilmektedir. Bu ipler saç örgüsü şeklinde örmelidir. Ardından iki ucu birleştirilmelidir. İki ucun sabitlenebilmesi için ise; birleştirici aparatlar kullanılmalıdır. Bileklik yapımı için harcanacak olan süre oldukça kısadır ve özel günlerde hediye edilebilecek şekilde yaratıcı bileklikler ortaya çıkartılabilmektedir.

Bileklik Yapımı : İp Bileklik Modeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here