Mobilya

Bara Dönüşen Çalışma Masası

“Her zaman kendime ait bir barım olsun istemiştim, ama küçük bir apartman dairesinde yaşıyordum ve yeterli alana sahip değildim.” Az sonra göreceğiniz güzel çalışmaya imza atan arkadaş bara dönüşen çalışma masasını neler düşünerek yaptığını bu şekilde ifade ediyor. Fotoğraflarda ve giflerde görmüş olduğunuz masa-bar kompozit malzemeden yapılmış. Yani oldukça sağlam. Buna rağmen kolay şekil verilebiliyor. Bu da demek oluyor ki DIY’cılar eğer daha önce böyle bir şeye sahip olmayı düşündülerse çalışma onlara model olabilir.

Bara Dönüşen Çalışma Masası - 1

Masa-bar’ın en önemli özelliği, üzerindeki ıvız zıvırları kaldırmadan doğrudan dönüştürülebilmesi. Bu durum da masa-bar’ı diğer dönüştürülebilir mobilyalardan ayırıyor. Arka kısmında içeceklerinizi koyabilmeniz için bir alan da mevcut. Beklenmeyen bir misafir geldiğinde, ya da arkadaşlarınızla bir içecek molası vermek istediğinizde kolay yoldan bara dönüşen masa-bar’ın yanına bir iki tabure çekmeniz, mekanın havasını tamamen değiştiriyor.
Bara Dönüşen Çalışma Masası - 2 Fotoğraflarda görülen malzeme kompozit ancak kolay şekillenebilen bir kalın kontraplak gibi düşünebilirsiniz. Eğer denge ve sağlamlıkla ilgili problem yaşarsanız, ölçüleri değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz. Ölçüleriniz tamsa ve denge problemi yaşamıyorsanız fotoğraftakinden farklı ahşap malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin çam; ahşap işleri ile ilgilenmeye yeni başlayanlar için elverişli bir malzemedir. Rengi hoştur. Ancak açık renk olduğu için herhangi bir ahşap boyayıcı malzeme ile yeniden renklendirilebilir. Ceviz, kiraz gibi koruyucu ahşap boyaları da kullanılabilir. Üzeri cilalanabilir. Bir sonraki aşamada ise daha sert ve maliyetli ağaçlardan yapacağınız bu tip mobilyalar hem sağlamlık hem de görsellik açısından daha gelişmiş sonuçlar verecektir.

Bara Dönüşen Çalışma Masası - 3

Ahşap işleriyle çok haşır neşir değilseniz ama yine de masa-bar fikri hoşunuza gittiyse bu fotoğrafların birer çıktısını alın ya da mobilyacınızın yaş durumuna göre whatsapp’tan bu linki gönderin. Size ücreti mukabilinde bu çalışmayı seve seve yapacaktır. Tabii, ayrıntıları atlamamanızı tekrar hatırlatmak isteriz. Arka taraftaki içecek rafı, masanın alt yüzeyindeki mantar pano, çalışma alanının altındaki çekmece ve çalışma alanındaki eşyaları kaldırmamak için mekanizmanın yeterli yükseklikte yapılması dikkat etmeniz gereken hususlar.

Bara Dönüşen Çalışma Masası - 4

Özellikle 1+1 evlerin yaygınlaştığı ve küçük yaşama alanlarının giderek daha sık rastlanır olduğu İstanbul’da bu tip mobilyalar daha fazla gerekli hale geldi ve bu konuda yapılan girişimler de daha fazla rağbet görecek. Kim bilir belki bu fikir birilerine iş için ilham kaynağı bile olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu