Balkonda Yetiştirilebilecek Bitkiler

Balkon çiçekleri hayatımıza renk katan ve kesinlikle sorumluluk gerektiren bir konudur. Birkaç gün bakmadığınız takdirde kurumuş sapsarı çiçekler ile karşılaşabilirsiniz. Balkonda bitki nasıl yetiştirilir? Neler yapmalısınız bunlardan bahsedeceğiz.

Balkonlu evlerde genellikle evin balkonu rengarenk çiçeklerle dolu olur. Bitki yetiştirilirken bir yandan da bitkilerin ortama kazandırdığı görsel bir estetik mevcuttur.  Bu görsel estetiğin oluşması için bitkilerin yetiştirilmesinde etkin rol oynamak gerekmektedir.

Balkonda Yetiştirilebilecek Bitkiler - 3
Balkonda Yetiştirilebilecek Bitkiler - 2

Balkonda çiçekleri yetiştirmeden önce bilmeniz gerekenler olabilir. öncelikle balkonun bulunduğu konumun iklim koşullarına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken ikinci önemli husus ise balkonun güneş ışığı alıp almadığını kontrol etmektir. Bu iki önemli hususa dikkat edildiği zaman balkonun güneş ışığı alıp almamasına göre, güneş ışığı seven ya da sevmeyen bitkiler arasında seçim yapılmalıdır. İklim şartları göz önünde tutularak sıcağı ya da soğuğu seven bitkiler arasında karar verilmelidir. İlk aşama olarak bitkinin güzel görülmesi değil var olan şartlar altında yaşayabilmesidir.

Aşk Merdiveni
Balkonda Yetiştirilebilecek Bitkiler - 4

Balkon Çiçekleri Hangileridir ?

Görsel estetik de bunun akabinde gelmektedir. Balkonda çiçekleri çeşidine göre balkonun rengârenk olması, minik minik çiçeklerle dolu olması ya da sarmaşık oluşmuş olması değişebilir. Bu bağlamda  karar verilmesi gerekmektedir.  Balkonda sarmaşık oluşumu istenildiğinde genellikle sarmaşık gülü kullanılır. Küçük küçük olsun ve belirli bir düzeni olsun gözü yormasın göze güzellik versin diyorsanız daha küçük bitkiler yetiştirmeniz gerekecektir. Menekşeler, papatyalar, aşk merdiveni, fesleğen, sümbüller, gelin yanakları gibi bitkiler gözü yormayacak bakımı kolay olan çiçeklere bir kaç örnektir.

Balkon Çiçekleri Hangileridir ?
Balkon Çiçekleri Hangileridir ?
Gül
Menekşe
Sümbül

Balonda bitki yetiştirmek kriterler belirlendiği takdirde oldukça kolay olacaktır. Son senelerde yeni yapılan binalarda yerden tasarruf etmek için balkonlar çok küçük ya da hiç olmuyor. Hayat pahalılığı sebebiyle yalnız yaşayanlar veya yeni evliler geçici bir süreliğine de olsa stüdyo daire seçiyorlar. Buradan kendinize uygun dekorasyon fikirlerini bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here