Ahşap Boyama : Boya Rehberi

Ahşap boyama çalışmasında kullanılan boyalar arasında en popüler olanları akrilik boyalardır. Sunduğu özellikler nedeniyle çoğu kişi bu boyayı tercih eder. Öte yandan sentetik boya da hala bazı kişiler tarafından tercih edilebilir. Bu boyaların eski ismi yağlı boyadır. Söz konusu ahşap boyama olduğunda boya seçimi konusunda neredeyse hiçbir sınır yoktur. Kişiler yüzeyleri diledikleri herhangi bir boya ile boyayabilirler ancak elde edecekleri sonuçlar arasında mutlaka bir nitelik farkı olacaktır. Akrilik boya ve sentetik boya diğer tüm boya çeşitleri arasından sıyrılmış boyalardır. Ahşap için boya seçimi genelde bu ikisi arasından biriyle sonuçlanır.

Ahşap Boyama Yöntemleri

Akrilik Boyanın Özellikleri

Ahşap Boyama : Akrilik Boya Özellikleri
Ahşap Boyama : Akrilik Boya Özellikleri

Ahşap boyama yöntemi için kullanılan ilk ürün akrilik boyadır. Akrilik boya sudan etkilenmeyen boya olarak kabul edilebilir. Epey pratik bir kullanıma sahiptir. Bu boya kullanılarak boyanmış olan yüzeyler kirlendiği vakit sadece su ve sabunla yüzeyleri temizlemek mümkündür. Havanın sıcaklığına göre kıvamı değişim gösterebilir. Akrilik boyalar sıcak havalarda daha esnek, soğuk ortamlarda ise daha yoğun olurlar. Bu boyanın alameti farikalarından biri epey hızlı kuruyor olmasıdır. Akrilik boyalar su bazlı boya olarak da isimlendirilir. Uzun ömürlüdür ve uzun süre çatlamaz. Buradaki çatlamadan kasıt boyanın uygulandığı yüzeydeki çatlamasıdır. Ahşap boyama dahil pek çok el sanatı için kullanılabilen su bazlı boyalar seramik, kağıt, cam ve kumaş boyamada da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Boyanın içeriği çok az malzemeden ibarettir. Akrilik reçine, cilt ve pigment kullanılarak üretilen bu boya epey uygun fiyattan temin edilebilir.

Sentetik Boyanın Özellikleri

Ahşap Boyama : Sentetik Boya Özellikleri
Ahşap Boyama : Sentetik Boya Özellikleri

Sentetik boya yada yağlı boya oldukça sert ve dayanıklı bir boya olarak bilinir. Günümüzde piyasada bulunan pek çok boya henüz ortada yokken kullanılan bir boyadır. Pek çok kişi uzun vadeli sonuçlar elde etmek istediği vakit hala yağlı boyaları kullanır. Tuval üzerine çizilen muazzam sanat eserlerinin her biri yağlı boya kullanılarak yapılmıştır. Bu boyalar sürüldükleri yüzeyi oldukça başarılı bir şekilde korur. Kokusu çok ama çok ağırdır. Çıkarması epey çaba gerektirir. Yağlı boya ile boyanan bir yüzeyden o boyayı çıkarmak için çoğu kişi spatula kullanır zira bu boyanın üzerine başka bir boya tutması çoğu zaman çok zordur. Çeşitli kişiler tel fırça yada boya sökücü kimyasal malzeme kullanarak yağlı boyaları sökerler. Ahşap için boya seçimi söz konusu olduğunda yağlı boyalar bir adım geride kalabilirler.

Akrilik Boyanın Avantajları

Su bazlı boyanın avantajları söz konusu olduğunda bahsedilmesi gereken ilk detay nefes alma özelliğidir. Boyama yapılan yüzeyin daha uzun ömürlü olması bu şekilde sağlanabilir. Su bazlı boyalar nem ve rutubet söz konusu olduğunda yağlı boyalara göre bir adım öndedir. Su bazlı boyaların örtücülük kabiliyeti oldukça yeterlidir. Uygulama yapılan yüzeyler bu boyalar sayesinde rahatlıkla kapatılır. Ahşap yüzeylerde bu durum çoğu zaman hiç problem olmaz. Hem sanatsal amaçlı hem de mobilya boyamada akrilik boyalar kullanılabilir. Ahşap boyama işleminde en çok tercih edilen boya çeşididir.

Ahşap Boyama : Akrilik Boya İle Mobilya Boyama
Ahşap Boyama : Akrilik Boya İle Mobilya Boyama

Sentetik Boyanın Avantajları

Yağlı boyanın avantajları ile alakalı değinilebilecek ilk madde dayanıklılıktır. Yağlı boya ile boyanmış bir yüzeyde oluşan kirler çeşitli kimyasallar tarafından temizlenebilir. Bu süre zarfında boyalı yüzey temizlik işleminden etkilenmez ve boya çözünmez. Sentetik boyalar pek çok tonda kişilerin karşısına çıkar. Mat, saten ve parlak tonda boyalar tercih edilebilir. Su bazlı boyalarda parlak ton söz konusu değildir. Yağlı boyalar muazzam derecede kapatıcı boyalar olarak kabul edilirler. Çeşitli dezavantajlı göz ardı edildiği vakit çoğu kişinin beklentisini karşılarlar. Ahşap için boya seçimi yaparken yağlı boyalar da her daim akılda tutulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here